Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Ceremoniał ślubowania i uroczystego "czepkowania" na Akademii Nauk Stosowanych w Łomży - [VIDEO] i [FOTO]

Ceremoniał uroczystego czepkowania studentów pielęgniarstwa jest przyznaniem prawa do noszenia czepka, ożywia ten symbol i nadaje mu znaczenia. Czepek podnosi też rangę zawodu, bo pielęgniarstwo to piękna i szlachetna misja, ale również niełatwa i wymagająca praca. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki na Akademii Nauk Stosowanych w Łomży odbyło się uroczyste „Czepkowanie” studentów II i III roku pielęgniarstwa.

Czepkowanie to niezwykła uroczystość w życiu każdej pielęgniarki. Jej tradycja sięga 1911 roku, kiedy to po raz pierwszy w Polsce nosiły go uczennice Szkoły Pielęgniarskiej w Krakowie. Chociaż od 1991 pielęgniarki i położne nie mają obowiązku noszenia czepka, stanowi on  integralną część stroju galowego ubieranego podczas różnego rodzaju  uroczystości w tym państwowych i zawodowych. 

Od 2005 roku Akademię Nauk Stosowanych w Łomży, wcześniej Państwową Wyższa Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości opuściło już ponad tysiąc siedemset absolwentek i absolwentów studiów licencjackich oraz magisterskich.

Pielęgniarka  w czepku zawsze  postrzegana była jako osoba, od której można oczekiwać profesjonalizmu, wsparcia i  współczucia. Czepek jako symbol pielęgniarstwa, owiany ogólnym szacunkiem, pomimo upływu wielu lat od chwili,  w której przestał być używany w praktyce zawodowej jest ciągle żywy i  rozpoznawany w społeczeństwie.

Tegoroczne czepkowanie jest szczególnie ważne dla środowiska, ponieważ w ostatnich dwóch latach uroczystość nie odbyła się ze względu na pandemię. Czepek to symbol pokory i chęci służenia innym ludziom. Pielęgniarstwo to najpiękniejsza ze sztuk pięknych, to empatia i bezwzględna cierpliwość do drugiego człowieka. 

Do takiego powołania zachęcał w swym wykładzie Duszpasterz Służby Zdrowia Diecezji Łomżyńskiej, dlatego zasugerował  studentom głębokie przemyślenie swej decyzji, bo jeśli takiego powołania nie czują, nie powinni odbierać dziś czepka, który symbolizuje pokorę. 

Najważniejszym punktem uroczystości było złożenie ślubowania i przyjęcie czepków pielęgniarskich przez studentów pielęgniarstwa. Aktu przypięcia czepków 52 studentom, dokonały panie dr Joanna Chilińska, dr Agata Gołębiewska i mgr Małgorzata Góralczyk.

Wśród czterech studentów Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, którzy  przeszli do kolejnego etapu  II Olimpiady Wiedzy z Zakresu Badań Fizykalnych i Chorób Cywilizacyjnych jest Krystian Pazik, który jak mówił nie jest w czepku urodzony, ale bardzo lubi pomagać drugiemu człowiekowi.

Niezwykle miłym akcentem tegorocznej uroczystości była obecność gości, m.in. posła Stefana Krajewskiego oraz starosty Lecha Szabłowskiego. Poseł Jarosław Zieliński przesłał list z gratulacjami na ręce rektora Akadami Nauk Stosowanych w Łomży. Jednak oprócz studentów pielęgniarstwa bardzo wzruszeni byli także rodzice, krewni i przyjaciele „czepkowanych” studentów. 



Podziel się
Oceń

Komentarze