Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Rok z dużym plusem Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień

Z pozytywnym wynikiem przeszło 1,1 miliona złotych zakończył 2022 rok Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień (WOPiTU) w Łomży. Rada społeczna, której przewodniczy wicemarszałek Marek Olbryś, w środę 7 czerwca, przyjęła z uznaniem sprawozdanie za ubiegły rok przedstawione przez dyrektor Renatę Szymańską.
Rok z dużym plusem Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień

- Do listy cennych osiągnięć chciałbym jeszcze dołożyć tytuł Podlaskiej Marki Roku 2022 w jednej z kategorii. Powodem do satysfakcji jest także dostępność usług WOPiTU i otrzymywane przez placówkę pochwały pacjentów. Mieszkańcy, nie tylko naszego województwa, doceniają wspaniale realizowaną pracę, a ja proszę o jej kontynuowanie.W mojej ocenie: to kolejny rok bardzo dobrego zarządzania i znakomitych wyników ekonomicznych - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś nie szczędząc słów uznania dyrektor Renacie Szymańskiej.

Głównym punktem obrad rady WOPiTU było sprawozdanie merytoryczne i finansowe za 2022 rok.

- Rok zakończyliśmy na plusie największym w historii. Bardzo dobry wynik osiągnęliśmy mimo inflacji, wzrostu cen energii, wody, wyżywienia i powszechnie znanych perturbacji, które doprowadziły do zwiększenia kosztów. Mieliśmy jednak tzw. nadwykonania i zwiększyła się wycena naszych świadczeń. Narodowy Fundusz Zdrowia skrupulatnie to uwzględniał i wykazywał też otwartość, gdy musieliśmy tłumaczyć dlaczego dochodziło do przekraczania planów. Okazało się jednak, że jest ogromne zapotrzebowanie w każdej dziedzinie naszych usług: dotyczących uzależnień, opieki środowiskowej dla dzieci i młodzieży czy opieki długoterminowej - tłumaczyła dyrektor Renata Szymańska.

Pomogły też w płynności finansowej m. in. regulacje które sprawiły, że środki ze sprzedaży tzw. małpek, czyli mniejszych butelek alkoholu, są zagwarantowane dla placówek leczących uzależnienia.

Od połowy ubiegłego roku w WOPiTU działa Zakład Opiekuńczo - Leczniczy (ZOL), w którym obecnie przebywa 25 pacjentów, w tym 4 wymagających wentylacji mechanicznej. Tyle tylko jest miejsc, choć potrzeby są znacznie większe. Działalność tej części ośrodka wymagała zatrudnienia dodatkowych osób (w tym lekarzy różnych specjalności czy specjalisty zajmującego się gazami medycznymi) i generuje największe koszty, ale w warunkach Łomży i subregionu okazała się niezmiernie potrzebna.

Pełne ręce roboty mają także psychologowie i psychoterapeuci zajmujący się problemami dzieci i młodzieży w prowadzonych przez WOPiTU oddziałach w Łomży, Sławcu i Wysokiem Mazowieckiem. W tej dziedzinie także zapotrzebowanie jest większe niż możliwości jego zaspokojenia, a sporym problemem jest brak psychiatrów dziecięcych.

- Początkowo przyjmowaliśmy kolejnych podopiecznych "z marszu", teraz musimy już wyznaczać terminy oczekiwania, ale nikogo nie odsyłamy bez pomocy - poinformowała Renata Szymańska.      

W jej ocenie, pozytywny bilans finansowy WOPiTU wynika w dużej mierze z różnorodności prowadzonych działań. Marek Olbryś podkreślił też zasługi placówki dla "terapii" tej części Łomży, która cieszyła się złą sławą ze względu chociażby na alkoholowe meliny. Ośrodek stał się swego rodzaju przeciwwagą dla patologicznych zjawisk.

Rada WOPiTU jednomyślnie przyjęła wniosek o nagrodzenie pracy dyrektor Renaty Szymańskiej przewidzianą przepisami premią. Ponieważ upływa w tym roku kadencja dyrektora i odbędzie konkurs, członkowie rady zdecydowali, że w konkursowej komisji powinien ich reprezentować wicemarszałek Marek Olbryś.        


Podziel się
Oceń

Komentarze