Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Cenny dar dla Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie [VIDEO]

Pierwszą od około 30 lat wystawę stałą przygotowuje Muzeum - Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, który od ponad roku jest instytucją Województwa Podlaskiego. Podstawą ekspozycji będą meble, rzeźby i sprzęty użytku domowego wykonane przez Konstantego Chojnowskiego, artystę, który wywodził się z pobliskiego Jankowa-Młodzianowa nad Narwią. W piątek 16 czerwca przy udziale wicemarszałka Marka Olbrysia dyrektor skansenu Juliusz Jakimowicz oficjalnie otrzymał dla swojej placówki kolekcję, którą podarowali Grażyna i Seweryn Pusz z Drozdowa.
Cenny dar dla Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie [VIDEO]

- To wspaniale, że spotykamy takich bezinteresownych ludzi, takich wspaniałych darczyńców, którzy wzbogacają nasz skansen. To wiele dla nas oznacza, takich ludzi chcemy uwieczniać i honorować. Skansen w Nowogrodzie powinien być właśnie nie tylko muzeum, ale także miejscem spotkań twórców,  artystów i gromadzenia cennych dla kultury kurpiowskiej przedmiotów i dzieł. Wiele lat zaniedbań mamy do nadrobienia, ale zrobimy to, bo wraz z obecnym tu Jackiem Chętnikiem chcemy, aby nasi wnukowie byli także dumni z nas, jak my obaj jesteśmy dumni z dzieła naszych dziadków: Adama Chętnika i Bolesława Olbrysia - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

 

 

Najstarsze wspomnienie jakie ma Seweryn Pusz w związku z unikalnymi meblami to rok 1958 i łóżko, w którym spał  jako dziecko. Nie ma natomiast przekazów rodzinnych jak meble autorstwa Konstantego Chojnowskiego w ogóle trafiły do jego do rodzinnego domu.

- Pomyśleliśmy, że te rzeczy powinny wrócić tam, gdzie powstały. To m. in. krzesła, ława, taborety, stoły, łyżnik, szafka skrzynia, łóżko... Być może nawet znaleźlibyśmy nabywcę, ale pewnych rzeczy się nie sprzedaje. Jestem naprawdę dumny, że wzbogacamy zbiory skansenu, włożyliśmy w te meble dużo serca i pracy - mówił Seweryn Pusz.



Podziel się
Oceń

Komentarze