Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Kobiety z województwa podlaskiego stają się coraz bardziej świadome i odważne

Jak wskazuje Europejski Urząd Statystyczny w Polsce różnica między wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn sięga 4,5 procent. Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej luka płacowa wynosi 4,8 procent. Mniej zarabiają oczywiście kobiety. Opracowana przez Unię Europejską dyrektywa zmierzać ma do poprawy sytuacji. M.in. o tym jak budować politykę opartą na równości płci, ale nie tylko, bo także o tym w jaki sposób my, obywatele możemy wpłynąć na prawodawstwo w UE, czy chociażby czym jest i jak reagować na coraz bardziej powszechną dezinformację rozmawiały lokalne liderki ze Stowarzyszenia Kobiety w Centrum. Kilkanaście kobiet z całego kraju, w towarzystwie lokalnych dziennikarzy, na zaproszenie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, miało okazje wziąć udział w panelach prowadzonych przez ekspertów Komisji Europejskiej, a także odwiedzić Parlament Europejski. Prezesce Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Kobiety w Centrum, Agnieszce Zawistowskiej towarzyszyła Marlena Siok. Podczas wizyty w “stolicy” Unii Europejskiej Paniom udało się porozmawiać m.in. o działalności Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Kobiety w Centrum, kobiecej solidarności, a także o tym czy głos kobiet w województwie podlaskim jest słyszalny.
Kobiety z województwa podlaskiego stają się coraz bardziej świadome i odważne

Marlena Siok: - Stowarzyszenie Kobiety w Centrum, to organizacja, która chce wspierać kobiety na wielu płaszczyznach – praca, dom, życie publiczne i społeczne. Pragnąca tego, aby Polki rozwijały siebie oraz swój region i ojczyznę. W ubiegłym miesiącu stowarzyszenie świętowało swoje 2 urodziny. W tej chwili zrzesza już setki kobiet w całej Polsce. A jak długo stowarzyszenie działa w województwie podlaskim, ile liczy członkiń i jak zmienia nasz region?

Agnieszka Zawistowska: - Podlaski Oddział Stowarzyszenia Kobiety w Centrum został powołany w listopadzie 2021 roku. Dzisiaj aktywnych członkiń mamy ponad 30. Nasz region zmienia się bardzo. Kobiety są bardziej świadome i odważne. Stawiają na swój rozwój i chcą czynnie uczestniczyć w życiu publicznym. Pocieszające jest to, że dzieje się to nie tylko w dużych miastach ale i na obszarach wiejskich. Ogromny w tym udział ma właśnie Podlaski Oddział Stowarzyszenia Kobiety w Centrum.

M.S: - Stowarzyszenie Kobiety w Centrum podejmuje szereg inicjatyw. Są to różnego rodzaju konferencje, szkolenia, warsztaty, wydarzenia kulturalne, ale także chociażby kampanie społeczne. Jakie inicjatywy od momentu powołania wojewódzkiego oddziału podjęło stowarzyszenie?

A.Z: - Jedną z ważniejszych inicjatyw podjętych przez stowarzyszenie była Regionalna Akademia Liderek, która odbyła się we wrześniu zeszłego roku. To wyjątkowy projekt realizowany przez Stowarzyszenie Kobiety w Centrum. Było to spotkania kobiet z województwa podlaskiego. 2 dni wspólnej pracy, warsztatów i korzystania z wiedzy najlepszych trenerów w Polsce. Uczestniczki podniosły swoje kompetencje oraz dzieliły się dobrymi praktykami z innymi kobietami. Tematami przewodnimi były: przedsiębiorczość, polityka oraz działalność społeczna. Akademia była okazją do rozmów, spotkań, a w szczególności do rozwijania swoich kompetencji liderskich i aktywności w życiu publicznym. W grudniu 2022 roku w Łomży zorganizowałyśmy konferencję na temat przemocy pod hasłem „Przemoc Łamie Skrzydła”. Ponadto organizujemy szereg różnego rodzaju konferencji, spotkań, a także prowadzimy kampanie społeczne dotyczące zdrowia.

M.S: - Kobieca solidarność przestaje być wyłącznie pustym sloganem. To wsparcie, fuzja doświadczeń, nieskończoność pomysłów na pojawiające się wyzwania. Czy kobiety z województwa podlaskiego chcą się od siebie uczyć i wzajemnie inspirować?

A.Z: - Kobieca solidarność to dzisiaj wspólne działanie w większych sprawach. Kobiety wiedzą, że łącząc siły mogą więcej. Podlasianki coraz częściej ze sobą współpracują i tworzą nowe projekty. Takim przykładem jest Forum Kobiet Podlasia, które tworzą organizacje kobieca działające na terenie województwa podlaskiego. Bardzo się cieszę, że Kobiety w Centrum mogą być częścią tego przedsięwzięcia. To idealny przykład że solidarność kobiet w województwie podlaskim nie jest już pustym sloganem. Jest to siostrzeństwo – to niewidzialna więź, poczucie bycia razem i dawanie sobie siły, które jest dla mnie, ale i dla całego stowarzyszenia, bardzo ważne.




Podziel się
Oceń

Komentarze