Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Warsztaty „Na kurpiowską nutę” w Nowogrodzie - [VIDEO]

Chodzą do szkół muzycznych lub na zajęcia w ośrodkach kultury w miejscowościach, w których mieszkają, ale folkloru i kurpiowskich tradycji ciągle im mało. Około 30 młodych muzyków, ich instruktorzy, a także dorośli zakochani w kulturze regionalnej wzięło udział "Półkoloniach Kurpiowskich" zorganizowanych w Nowogrodzie.
Warsztaty „Na kurpiowską nutę” w Nowogrodzie - [VIDEO]

Mistrzowie muzyki tradycyjnej, często zapomnianej, którzy kochają to co robią są najlepszymi nauczycielami. Pod ich okiem wybrzmiało kilkadziesiąt skrzypiec, charmonie pedałowe i akordeony.

Uczniowie i mistrzowie, bo w takiej formule odbywały się warsztaty, przyjechali z trzech województw podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko mazurskiego połączyła ich muzyka kurpiowska.

Folklor regionu kurpiowskiego, zwłaszcza jego warstwa muzyczna i tekstowa, należy do grupy najbardziej oryginalnych. Specyfiką muzyki kurpiowskiej jest rzadko spotykane w innych regionach Polski postać metrum pięciomiarowego i ośmiomiarowego. Warsztaty to nie tylko dobry sposób na wakacje, ale to także odkrywanie i promowanie lokalnych wykonawców oraz zapomnianych utworów kurpiowskiej muzyki ludowej. 

Formuła mistrz - uczeń pozwala na spotkanie muzycznych grup twórczych, integrację, wzajemne poznanie, prezentację pracy i osiągnięć muzyków w różnym wieku. To pierwszy taki projekt realizowany przez  Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przy współpracy ze Skansenem - Muzeum im. Adama Chętnika w Nowogrodzie i jak zapowiadają organizatorzy na pewno nie ostatni.



Podziel się
Oceń

Komentarze