Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

W Janowie pod Kolnem upamiętniono 110 Pułk Ułanów - [VIDEO] i [FOTO]

Mieszkańcy gminy Kolno po raz kolejny spotkali się w Janowie, by upamiętnić 84. rocznicę rozformowania 110 Zapasowego Pułku Ułanów. Do walki z Niemcami ruszyli już jako partyzanci, mieli pomóc Warszawie oblężonej we wrześniu 1939 roku. Duch walki w nich nie zaginął i rozformowali się po to, żeby kontynuować walkę. Rozformowali się, ale się nie poddali, ponieważ te trzy grupy, które zostały wydzielone ze 110. Zapasowego Pułku Ułanów miały w swoim zamiarze kontynuować walkę. Jedna grupa poszła na Litwę, druga w Świętokrzyskie, a trzecia grupa chciała przedostać się na Węgry, ale po to, aby również walczyć. Od 2011 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie, któremu wówczas przewodniczył Ireneusz Mieczkowski stanął w Janowie pomnik, który łączy i skupia mieszkańców gminy Kolno na obchodach kolejnych rocznic. Uroczystości jak zawsze rozpoczęła msza polowa odprawiona przez ks. Gabriela Jastrzębskiego Proboszcza Parafii pw. NSJ w Łosewie z oprawą muzyczną Zespołu Ludowego Czerwieniacy i asystą pocztów sztandarowych.
W Janowie pod Kolnem upamiętniono 110 Pułk Ułanów - [VIDEO] i [FOTO]

Pomnik w Janowie to cztery kamienie, które upamiętniają rozwiązanie Pułku i utworzenie dwóch oddziałów partyzanckich pod dowództwem ppłk Jerzego Dąbrowskiego "Łupaszki" i mjr. Henryka Dobrzyńskiego "Hubala. Postać Jerzego Dąbrowskiego „Łupaszki”, legendarnego kresowego zagończyka, stała się symbolem bezkompromisowej, prowadzonej do końca walki z sowieckim agresorem. Bohater wojny lat 1919–1920, w 1939 r. już pięćdziesięcioletni i dość schorowany, nie zawahał się w obliczu wojny przyjąć nominacji na dowódcę 110 rezerwowego Pułku Ułanów. Ich bohaterskie czyny przypomniał wójt gminy Kolno.

W obliczu wojny na Ukrainie takie uroczystości jak ta w Janowie nabierają zupełnie nowego znaczenia, dlatego jak mówili uczestnicy czcimy pamięć żołnierzy 110 Pułku Ułanów i wszystkich, którzy walczyli o naszą wolność. 

Pod pomnikiem swoje sztandary na znak pamięci i szacunku pochyliły delegacje związków i organizacji. Następnie przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści i mieszkańcy gminy Kolno złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze. 

Nie zabrakło pokazów w wykonaniu Grupy Rekonstruktorów Konnych „Zagończycy” z Kolna wspieranych przez przyjaciół ze Szwadronu Kawalerii w Piszu i Towarzystwa Miłośników Kawalerii i Jazdy Dawnej, którzy dodatkowo, by zaprezentować nowe stroje oraz pełen wachlarz umiejętności,  pokazali zgromadzonym potyczkę z Kozakami. Na stanowisku przygotowanym przez grupę ASG Zabiele można było postrzelać, a w namiocie Wojskowego Centrum Rekrutacji z Łomży zdobyć informacje jak zostać żołnierzem. Była też grochówka dla wszystkich przygotowana przez koło gospodyń wiejskich.


Podziel się
Oceń

Komentarze