Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży [VIDEO]

Podwójną wystawą „Bursztyn. Dar prastarych drzew” oraz „Portrety 6 x 6”, na którą składają się fotografie dokumentalne wykonane w latach 70. i 80. przez Bolesława Deptułę, Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży uczciło jubileusz 75-lecia. Ich otwarcie poprzedziło uroczyste spotkanie z udziałem zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele parlamentu, województwa oraz łomżyńskich placówek kultury, oświaty i zaprzyjaźnionych instytucji. Z okazji jubileuszu łomżyńska placówka została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który na ręce dyrektor Pauliny Bronowicz-Chojak przekazał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży [VIDEO]

- Muzeum Północno-Mazowieckie dołączyło do grona, w którym znajdują się najznakomitsi artyści, twórcy, osoby dbające o upowszechnianie kultury. Takim medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnionych zostało do tej pory 28 muzeów – mówiła dyrektor Paulina Bronowicz – Chojak, dziękując za to szczególne wyróżnienie.

Podczas jubileuszowych uroczystości gratulacje i życzenia przekazywali m.in. Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży, senator Marek Komorowski, wicewojewoda Tomasz Madras, starosta łomżyński Lech Szabłowski, przedstawiciele łomżyńskich placówek kultury, oświaty, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, twórcy ludowi oraz Jacek Chętnik – wnuk założyciela muzeum – etnografa, Adama Chętnika, niestrudzonego badacza, wieloletniego kierownika Stacji Badań Naukowych Dorzecza Środkowej Narwi.

- Dla mnie jest to bardzo ważna chwila, bo oprócz tego, że jest to wspaniała instytucja kultury, która zapisała się w historii miasta i regionu, to jest to także oddanie hołdu moim przodkom – nie krył wzruszenia Jacek Chętnik.

- Muzeum jest nie tylko obiektem gromadzenia i ekspozycji cennych zbiorów, ale też miejscem kreowania świadomości dziedzictwa kulturowego. Jest ostoją historii i tradycji naszego miasta i Ziemi Łomżyńskiej – mówił z kolei prezydent Mariusz Chrzanowski wyrażając wdzięczność za dotychczasową pracę oraz zaangażowanie na rzecz utrzymywania materialnego dorobku lokalnej kultury i kultywowania historii naszej Małej Ojczyzny.

Działalność Muzeum Północno-Mazowieckiego jako samodzielnej instytucji gotowej do przyjmowania zwiedzających, rozpoczęła się 14 marca 1948 roku, choć pierwsze próby założenia łomżyńskiego muzeum, jak przypomina broszura wydana z okazji jubileuszu, sięgają aż 1898 roku.

Pierwszą wystawę stałą, w pierwszej siedzibie muzeum przy Alei Legionów 18, pod nazwą ,,Kultura i przyroda Północno-Wschodniego Mazowsza” muzeum przygotowało w listopadzie. Kierownikiem Muzeum był Adam Chętnik.

Od początku działalności, łomżyńskie muzeum koncentrowało się na gromadzeniu eksponatów z zakresu przyrody, historii, etnografii i sztuki ludowej. W 1950 roku została otwarta pierwsza w Polsce wystawa bursztyniarska, prezentująca surowiec, wyroby i narzędzia do obróbki bursztynu.

Przez ponad siedem dekad, muzeum przeprowadzało się kilka razy: do budynku przy ul. Sadowej 4, do Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło 1 i do obecnej siedziby przy ul. Dwornej 22c. Kilka razy zmieniało też swoją nazwę: w 1950 roku było to Muzeum w Łomży (pod nadzorem Muzeum Narodowego w Warszawie), od 1975 roku Muzeum Okręgowe, a w 1998 roku na tabliczkach informacyjnych znów pojawiło się Muzeum Północno-Mazowieckie.

Łomżyńskie Muzeum od początku było ściśle związane z Nowogrodem i działającym tam od 1927 roku Muzeum Kurpiowskim. Odbudowywany z wojennych zniszczeń skansen w Nowogrodzie formalnie stał się oddziałem muzeum i funkcjonował pod jego egidą do marca 2022 roku, kiedy został samodzielną instytucją kultury. Podobnie swoją historię zaczęło pisać także Muzeum Przyrody w Drozdowie, które w latach 1984-1995 stanowiło oddział łomżyńskiego muzeum. Dziś jedynym oddziałem muzeum jest Galeria Sztuki Współczesnej, włączona w struktury muzealne w 1992 roku po likwidacji Biura Wystaw Artystycznych.

Przez 75 lat działalności, Muzeum w Łomży przygotowało 768 wystaw, które zobaczyło ponad milion sto pięćdziesiąt tysięcy osób.

- Rok 2023 zamykamy z liczbą ponad 27 tysięcy eksponatów wpisanych do muzealnego inwentarza. Gości zapraszamy na wystawy stałe: Bursztyn w dorzeczu Narwi, Kurpiowskie Osóbki, Światło z wdziękiem, Łomża – wędrówka przez wieki oraz wystawy czasowe w siedzibie Muzeum i Galerii Sztuki Współczesnej – podkreślała Paulina Bronowicz-Chojak.

Jubileuszową wystawę pt. „Dary prastarych drzew” można oglądać do 4 lutego 2024 roku. Prezentowane na niej obiekty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Muzeum Inkluzji w Bursztynie Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii, Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Bursztynu oddział Muzeum Gdańska oraz własnych.

-Wystawa ta związana jest z inkluzjami, czyli z tym wszystkim, co żywica zatopiła 40 milionów lat temu. Wykorzystaliśmy do tej wystawy zbiory innych instytucji. Uzupełniliśmy ją własnymi zbiorami. W tym roku, dzięki wsparciu fundacji KGHM, mieliśmy możliwość zakupu 10 nowych eksponatów (bursztynów), w tym 7 naszyjników bursztynowych – opowiadał dr Jerzy Jastrzębski, kustosz wystawy „Bursztyn. Dar prastarych drzew”.

- Prezentujemy tu tak naprawdę dwie wystawy. Jedna to jest ,,życie w bursztynowym lesie”, na którą składają się mikrofotografie owadów z bursztynowego lasu, natomiast druga zatytułowana jest ,,Na bursztynowych szlakach” ukazującą drogę jaką przebyła żywica - od drzewa do złoża, co się później z nią działo i gdzie dziś możemy podziwiać bursztyny - tłumaczyła Katarzyna Kwiatkowska, kierownik działu bursztynu Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Ekspozycja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.


Podziel się
Oceń

Komentarze