Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 04:07

Inauguracja w PWSIiP z „sekretną mapą Europy”

Już jedenasta inauguracja roku akademickiego odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Mocnym akcentem intelektualnym był wykład profesor Jadwigi Staniszkis, nestor polskiej socjologii.
Inauguracja w PWSIiP z „sekretną mapą Europy”

Już jedenasta inauguracja roku akademickiego odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Mocnym akcentem intelektualnym był wykład profesor Jadwigi Staniszkis, nestor polskiej socjologii.

Nauka, dydaktyka i projekty

- Studentom gratuluję znakomitego wyboru Uczelni, jestem pewien, że spędzicie tu wspaniałe lata, które zaowocują mnóstwem trwałych przyjaźni – powiedział dr hab. Robert Charmas, Rektor PWSIiP, który zaakcentował jednocześnie, że szkoła posiada kategorię „B” przyznaną przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych. – Daje nam to możliwość pozyskiwania dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na badania statutowe oraz wyróżnia nas spośród innych państwowych szkół zawodowych w kraju, które koncentrują się na dydaktyce.

PWSIiP w Łomży jest największa uczelnią w mieście i jednocześnie jedyną, która oferuje bezpłatne studia dzienne. W placówce pracuje stu ośmiu nauczycieli akademickich, z czego sześćdziesięciu sześciu to pracownicy pierwszoetatowi uczelni.

–Jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy było napisanie przez nas, zupełnie od nowa, projektu „Podlaskie Centrum Innowacyjnych Technologii Sektora Rolno Spożywczego wraz z Ośrodkiem badawczo – rozwojowym rolnictwa na obszarach wiejskich” - poinformował dr hab. Robert Charmas.

Projekt został pod koniec września wpisany w kontrakt terytorialny województwa podlaskiego, czyli w kluczowy dla rozwoju regionu dokument, który jest umową pomiędzy rządem a samorządem województwa.

- Autorami tego sukcesu są profesor Mieczysław Obiedziński, profesor Bogusław Plawgo, dr Adam Miara i dr Józef Żuk – zaznaczył Rektor.

Kontrakt terytorialny wyznacza kierunek rozwoju regionu oraz kraju, określa priorytetowe przedsięwzięcia i przede wszystkim sposób ich finansowania – poza środkami unijnymi do dyspozycji będą także fundusze krajowe.

Do studentów

- Drodzy studenci, pamiętajcie, że studia to okres wytężonej pracy, ale korzystajcie także z uroków życia studenckiego – powiedział studentom pierwszego roku dr hab. Robert Charmas.

Rektor przypomniał, że właśnie z myślą o braci studenckiej Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wyremontowała akademik przy ulicy Wiejskiej 16. Obiekt posiada siedemdziesiąt siedem nowoczesnych, dwuosobowych, pokoi. Już dziś tętni życiem, a w przyszłości ma się stać ważnym ośrodkiem skupiającym niszowe inicjatywy studenckie.

Rok akademicki 2014/2015 w PWSIiP w Łomży zainaugurowało pond sześciuset studentów pierwszego roku. Łącznie w uczelni studiuje ok. tysiąc dziewięćset osób na dwunastu kierunkach studiów. Podczas uroczystości lokalnej społeczności przedstawiony został nowy Duszpasterz Akademicki PWSIiP. Został nim ksiądz dr Waldemar Świątkowski, filozof oraz etyk.

Sekretna mapa Europy”

Punktem kulminacyjnym inauguracji był wykład profesor Jadwigi Staniszkis „Sekretna mapa Europy z naciskiem na relacje Niemcy – Rosja”.

- Sekretna mama Europy, to tematyka, którą zajmują się od dłuższego czasu, interesuje mnie przede wszystkim cywilizacja niemiecka, która przegląda się krzywym zwierciadle Rosji – powiedziała prof. Jadwiga Staniszkis. – Europejska sekularyzacja sprawiła, że nasz kontynent jest jednym z bardziej religijnych na świecie, bo filozofie świeckie kontynuują jednak to, co jest trzonem religijnej recepcji. W momencie kiedy uznano, że rozum jest autonomiczny, ma własną logikę, zlikwidowano podmiot. Filozofowie, którzy dokonali tej rewolucji wciąż byli religijni, ale „likwidując” podmiot „zlikwidowali” - to ich stawiało w bardzo dramatycznej sytuacji - Boga. Z tej perspektywy sekularyzacja, która dokonała się w Stanach Zjednoczonych, jest niezwykle ciekawa, bo oparta o purytanizm i przekonanie o posłannictwie narodu. Amerykanie wykształcili w ten sposób niezwykle silne poczucie jednostki i Absolutu.

Profesor Staniszkis przez czterdzieści minut wykładu przekonywała, że „idee maja konsekwencje”, budują panoramę historyczną i polityczną społeczeństw. A te elementy naszego życia, które uznajemy za oczywiste, maja korzenie sięgające czasów Teodoryka Wielkiego, Tomasza z Akwinu, Aureliusza Augustyna z Hippony, czy Woltera. Ostatni z wymienionych filozofów na zawsze pozostanie symbolem intelektualnego mariażu krajów zachodniej Europy z Rosją.


Podziel się
Oceń

Komentarze