Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 13:10

Trzy sonety. Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski

Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Romana Krawczenko i Ryszarda Karczmarskiego zatytułowanej “Trzy Sonety”. Wernisaż odbędzie się 8 grudnia (piątek) o godzinie 18:00 w Galerii pod Arkadami.
Trzy sonety. Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski

ROMAN KRAWCZENKO

Ur. 1957 w Smoleńsku w Rosji. Fotografik, historyk, od 17.06.2023  członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików.  Jako pierwszy na Ukrainie odtworzył XIX-wieczną technikę fotograficzną mokrej płyty kolodionowej zaproponowaną w 1851 roku przez angielskiego naukowca Fredericka Scotta Archera (1814–1857). Jest jednym z nielicznych artystów w Polsce używających tej unikatowej technologii tworzenia fotografii na szkle. Roman Krawczenko na swoich ambrotypach przedstawia współczesną Polskę i Polaków. Jego prace były wielokrotnie prezentowane na Ukrainie, w Polsce, Hiszpanii, Gruzji i USA, a wystawy i warsztaty przyciągają wielu młodych twórców. Dorobek artysty jest już znany i doceniany przez fotografików i kolekcjonerów na świecie.

Roman Krawczenko obecnie mieszka w Lublinie. Od 2015 roku opiekuje się Warsztatem Fotograficznym Warsztatów Kultury w Lublinie – miejscem poświęconym szlachetnym technikom fotografii, znajdującym się w jednym z zakątków Śródmieścia Lublina – zaułku noszącym nazwisko Hartwigów – wybitnych przedstawicieli kultury polskiej, z której to rodziny wywodził się m.in. Edward Hartwig, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich fotografików XX wieku.

Tworząc w Polsce, Roman Krawczenko wypracował własną metodę fotografowania „lublintone”.

W uznaniu za bogaty dorobek artystyczny w dziedzinie fotografii oraz pełną zaangażowania działalność na rzecz upowszechniania kultury oraz służbę wszechstronnemu rozwojowi Lublina Roman Krawczenko otrzymał „Medal Prezydenta Miasta Lublina” w czerwcu 2022 roku.

 

RYSZARD KARCZMARSKI

Ur. 6.04.1957 w Gdyni. Ukończył studia na UMCS w Lublinie. Członek rzeczywisty ZPAF od 2001. W latach 2003-2017 prezes OkręguLubelskiego ZPAF. Od 1984 roku jest członkiem Foto Klubu Ziemi Chełmskiej. Pracował jako nauczyciel. Był fotografem w muzeum w Chełmie 1996-2015 prowadził zakład fotograficzny przy ul. Lwowskiej 26 w Chełmie. Instruktor, mistrz fotografii, żeglarz i podróżnik. Ważniejsze cykle fotograficzne „Świat żagli”, „Nocne pejzaże”, „Prawosławie”, „Dotyk światła”, Kartki z podróży – Armenia, Tajlandia, Szkocja, Indonezja, „Polesie – Ukraina 2013-17,

„TRZY SONETY” – Krym 2013, „Z pogranicza...” 2020 W 2005 roku wydał autorski album fotografii wykonanychza pomocą camera obscura ,,Dotyk światła ‚’ Organizator warsztatów i plenerów fotograficznych, między innymi „Wielkiego formatu i technik alternatywnych Pizuny, Chełm, oraz spotkania NA STYKU, Ukraina 2016-2018.

Dwukrotny laureat Chełmskiej Nagrody KAJA, jako twórca i animator kultury. W 2017 za działalność artystycznąi upowszechnianie kultury odznaczony medalem Gloria Artis. Stworzył w Chełmie autorską galerię fotografii „ATELIER”, którą prowadzi od ponad 23 lat. Kolekcjoner fotografii, odtworzył w swoim domu XIX wieczne studio fotografii portretowej Od 2015 działa fotograf niezależny.



 


Podziel się
Oceń

Komentarze