Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Kto zostanie nowym wojewodą podlaskim? Pojawiają się trzy nazwiska

Jak głoszą nieoficjalne informacje, nowym wojewodą podlaskim ma zostać osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską. W grę mają wchodzić trzy nazwiska. Z kolei jeden z wicewojewodów ma reprezentować Trzecią Drogę, a drugi Lewicę.
Kto zostanie nowym wojewodą podlaskim? Pojawiają się trzy nazwiska

Zgodnie z zapowiedzią nowego premiera Donalda Tuska niebawem po zaprzysiężeniu jego rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę w środę (13 grudnia) mają być powołani nowi wojewodowie - reprezentanci rządu w terenie.

Nominacji wojewodów dokonuje się na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, którym teraz ma być Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO. Wojewodowie przestają nimi być automatycznie po tym, jak przestaje funkcjonować rząd. Zgodnie z ustaleniami koalicji KO - Trzecia Droga - Lewica wojewodą podlaskim ma być osoba wskazana przez KO.

Kandydatami, którzy brani są pod uwagę są: Jacek Brzozowski, Maciej Borysewicz i Jolanta Den.

Kandydat: Maciej Borysewicz

44-letni Maciej Borysewicz to od 2006 r. łomżyński radny Platformy Obywatelskiej (obecnie klub radnych: Obywatelski Klub Samorządowy). Z PO związany od 2002 r. Jest prawnikiem, doktorantem w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W latach 2008-2009 doradzał marszałkowi województwa podlaskiego, w latach 2007-2008 wojewodzie podlaskiemu. Był też przewodniczącym rady nadzorczej ARR SA w Łomży, specjalistą ds. windykacji w Ambrela Sp. z o.o. w Łomży. Członek Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży i Rady Programowej TVP Białystok oraz kilku rad społecznych. Od 1994 r. jest wolontariuszem WOŚP. Przed wyborami do Sejmu w 2019 r. jako jeden z podlaskich kandydatów Koalicji Obywatelskiej mówił „Wyborczej" : - Chciałbym przenieść do Sejmu szacunek do drugiego człowieka, bez względu na jego poglądy polityczne.

Pytany, co jest potrzebne, aby region podlaski nie pozostawał regionem tzw. Polski B, mówił: - Determinacja, współpraca i pieniądze. Nie da się bardzo szybko nadrobić zaległości, ale na pewno trzeba usilnie próbować. Ostatnie lata to bez wątpienia nasz sukces. Udało się zrealizować wiele inwestycji, nasze gminy, powiaty i miasta skutecznie korzystają ze środków unijnych, ale przed nami jeszcze większy wysiłek. Problemy współczesnego świata, globalizacja, ochrona środowiska czy rozwój technologiczny to wyzwania, które stoją przed nami. Mamy potencjał i kapitał. Jeżeli uda nam się wspólnie oto zadbać, wtedy nie będziemy już nigdy nazywani Polską B.

Kandydatka: Jolanta Den

Jolanta Den (46 lat) od 2018 r. jako radna z ramienia PO zasiada w radzie powiatu białostockiego (opozycyjny klub KO). Była wicestarostą powiatu białostockiego w kadencjach 2010-2014 i 2014-2018. Z zawodu jest leśniczką. To absolwentka SGGW w Warszawie, Master of Business Administration oraz podyplomowych studiów menedżerskich UwB. Pracowała w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, departamencie spraw społecznych białostockiego Urzędu Miejskiego i departamencie prezydenta Białegostoku. Jest wiceprezeską Instytutu Rozwoju Społeczności Lokalnej Activus i dyrektorką Domu Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej w Białymstoku. Głośno sprzeciwiała się tzw. uchwale anty-LGBT przyjętej głosami i z inicjatywy starosty i wicestarosty białostockiego z PiS (rada powiatu wycofała się z tej uchwały po groźbie utraty unijnych pieniędzy)

Kandydat: Jacek Brzozowski

Ukończył historię na Uniwersytecie w Białymstoku w 2002 r. Pracę magisterską: „Izba poselska i izba gmin w drugiej połowie XVI wieku. Analiza porównawcza" napisał pod kierunkiem prof. Ewy Dubas-Urwanowicz. W 2003 r. praca ta została nagrodzona (pierwsze miejsce) w konkursie organizowanym przez Fundację „Aurea Demokratia" na najlepszą pracę magisterską za lata 2002-2003 z dziedziny historii powszechnej państwa i prawa. W 2004 r. został pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Pracę doktorską: „Między Bydgoszczą a Lwowem. Zygmunt I a szlachta koronna w latach 1520-1540" obronił w Instytucie Historii i Nauk Politycznych UwB w 2012 r.

W lutym 2016 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie stosunków międzynarodowych w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie. W czerwcu tego samego roku ukończył studia podyplomowe w zakresie dyplomacji kulturalnej Creative Diplomacy w Collegium Civitas w Warszawie. Staż odbył w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie. Jest pomysłodawcą Festiwalu Dyplomatycznego im. prof. Stefana Mellera, który odbywa się na Uniwersytecie w Białymstoku od 2016 r. i autorem programu nauczania historii dyplomacji i protokołu dyplomatycznego w szkole średniej.

 

Nowy wojewoda w tym fotelu zastąpi 58-letniego Bohdana Paszkowskiego, jednego z czołowych działaczy podlaskiego PiS, z wykształcenia prawnika, trzykrotnego senatora. Jego zastępcami byli Tomasz Madras (PiS; były białostocki radny) i Bogusława Szczerbińska, rekomendowana na stanowisko wicewojewody przez Partię Republikańską, wcześniej związana z Porozumieniem i PSL (przed nią stanowisko to sprawował Marcin Sekściński z Porozumienia).

Szybkie zmiany po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska mają nastąpić też na stanowiskach kuratorów oświaty oraz w publicznych telewizji i radiu, w tym ich oddziałach terenowych. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze