Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 08:54

2023. Subiektywne podsumowanie roku - cz.2

Rok 2024 przed nami. Każdy z nas wkracza w nowe, 12 miesięcy z nadzieją i wiarą, że czas ten przyniesie wiele dobrych zdarzeń. Zanim jednak zacznie się coś nowego, trzeba zrobić bilans starego. A rok 2023 przyniósł wiele zmian, szczególnie w sferze polityki, także w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej. Co do tego, że zdominowały go wybory parlamentarne nie ma wątpliwości. Zgodnie z tradycją proponujemy przegląd tego, co wydarzyło się w 2023 roku, głównie w Łomży. Podsumowanie jest całkowicie subiektywne, może chwilami złośliwe… Prezentujemy jego drugą część.
2023. Subiektywne podsumowanie roku  - cz.2

Lipiec

Organowe fugi, pieśni sakralne, opera, arie i songi z musicali i wiele innych gatunków muzyki klasycznej i popularnej. Wszystko to czekało na melomanów w regionie za sprawą XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, który rozpoczął się 29 czerwca 2023 roku i trwał do 9 lipca. Festiwal tradycyjnie zakończyła wielka gala w pałacu w Drozdowie.

 

Choć letni wakacyjny czas, politycy wcale nie odpoczywali. Nieoficjalnie kampania wyborcza ruszyła. Poseł Robert Tyszkiewicz (PO) namawiał, by mieszkańcy Łomży ruszyli jesienią do urn i zmienili władzę ze "złodziejskiej na prorozwojową". Przekonywał, że PiS odbiera szanse rozwojowe takim miastom jak Łomża. Poseł Kazimierz Gwiazdowski (PiS) mówił z kolei o tym, że nasza granica od dwóch lat jest w niebezpieczeństwie, że fala migrantów w województwie podlaskim sprawiła, że rząd PiS musiał temu przeciwdziałać. Pytał także publicznie Donalda Tuska, czy planuje zburzyć mur i pozwolić zalać Polskę nielegalnymi migrantami. Szymon Hołownia natomiast w Parku Jana Pawła II opowiadał o Polsce z płynnym angielskim po podstawówce, z prostym systemem podatkowym, Polsce w której pacjenci nie umierają w kolejkach do lekarza, prąd jest tańszy niż dzisiaj, bo jest robiony z polskiego słońca i polskiego wiatru, a nie rosyjskiego węgla albo gazu. Obietnic padło wiele, Ile z nich zostanie zrealizowanych? Czas zweryfikuje…

 

Monografia Łomży autorstwa prezydenta miasta Władysława Świderskiego wydana z 1925 roku, papierośnica z monogramem prezydenta ofiarowana w 1927 roku prezydentowi z okazji imienin, dokumenty, zdjęcia czy pocztówka adresowana do żony przez Władysława Świderskiego, ale także kompletny strój Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego. Różnorodne i cenne dary (w sumie prawie 30) trafiły do Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

 

15 lipca w Kolnie, ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak otworzył pierwszą z formowanych jednostek wchodzących w skład 1 Dywizji Piechoty Legionów. - W odróżnieniu od PO i PSL, rząd PiS organizuje nowe jednostki wojskowe Kolno jest tego najlepszym przykładem – mówił wówczas szef MON.

 

Wielu mieszkańców Łomży pojawiło się na spotkaniu z Rafałem Trzaskowskim wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej, prezydentem Warszawy i przewodniczącym rady politycznej Ruchu Samorządowego ,,Tak! Dla Polski” oraz odpowiedzialnym za kontrolę jesiennych wyborów parlamentarnych z ramienia Koalicji Obywatelskiej posłem Sławomirem Nitrasem. - Cieszę się, że jestem tutaj w Łomży, dlatego że dla nas jest to sprawa niesłychanie istotna, żeby najbliższe wybory były w pełni wolne, w pełni demokratyczne, bo jak państwo wiecie, ta władza może się posunąć do wszystkiego – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

 

Sierpień

We wczesny poranek 1 sierpnia z Łomżyńskiej Katedry około 150. pątników wyruszyło w 39. Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską na Jasną Górę, do Sanktuarium i domu Królowej Polski. Tak jak każdego roku pielgrzymkę rozpoczęła Msza Święta w Katedrze Łomżyńskiej, której przewodniczył ks. bp Janusz Stepnowski, ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej.


Alicja Łepkowska-Gołaś uzyskała jednogłośną rekomendację polityczną struktur Platformy Obywatelskiej RP w mieście Łomża oraz w powiecie łomżyńskim i tym samym stała się oficjalną kandydatką na posłankę na Sejm RP w wyborach parlamentarnych. Na listach Koalicji Obywatelskiej znalazła się na wysokim, drugim miejscu. - Jestem najwyżej uplasowaną, kandydatką z Ziemi Łomżyńskiej, co bardzo cieszy. Jest do dla nas historyczna wiadomość – mówiła Alicja Łepkowska-Gołaś na łomżyńskich bulwarach, inaugurując kampanię wyborczą.

 

Pochodzący z Łomży 30-letni Damian Olender na basenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrołęce z wynikiem 514 powtórzeń ustanowił Rekord Polski w kategorii: ,,Najwięcej martwych ciągów z obciążeniem 100 kg wykonanych pod wodą w ciągu 1 godziny”.

 

Łomża i okolice w 2023 roku bardzo często znajdywały się na mapie politycznych wieców. Każda ze stron próbowała przekonać mieszkańców do swoich racji. I tak m.in. w gminie Łomża pojawiła się Elżbieta Witek, która mówiła o bezpieczeństwie Polski w obliczu agresywnej polityki Rosji oraz działaniach rządu na rzecz równomiernego rozwoju Polski. Z pewnością wielu z nas zastanawia się, ilu polityków będzie pamiętało o Łomży, Ziemi Łomżyńskiej po wyborach?

 

Kultura kurpiowska ma się dobrze i przyciąga tłumy, nawet gdy z nieba leje się żar. Tysiące ludzi zdecydowało się spędzić niedzielę 20 sierpnia w Muzeum – Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie na tradycyjnym wydarzeniu w dorocznym kalendarzu Skansenu.
 

Ze złotym medalem z IX Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Polski rozgrywanych nad zalewem w Jutrosinie wrócił do Łomży Adam Pupek. Jest to czwarty złoty medal zdobyty przez łomżyniaka podczas Mistrzostw Polski.

 

Pod koniec sierpnia Trzecia Droga oficjalnie zaprezentowała swoje “lokomotywy” w województwie podlaskim. Szymon Hołownia z jedynki, natomiast Stefan Krajewski z dwójki. Komitet zaprezentował także swojego kandydata do Senatu RP – Macieja Żywno.
 

Pod koniec sierpnia poznaliśmy także pełną Podlaską Listę Koalicji Obywatelskiej. Z miejsca pierwszego startował Krzysztof Truskolaski, z drugiego Alicja Łepkowska-Gołaś, zaś z trzeciego Robert Tyszkiewicz.




Podziel się
Oceń

Komentarze