Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 15:39
Reklama
News will be here

Odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich - [VIDEO]

Obniżanie kosztów produkcji za sprawą wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii może być odpowiedzią na trudne czasy, jakie nadeszły w rolnictwie. Dyskutowano o tym podczas konferencji „Odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich” w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.
Odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich - [VIDEO]

- Wspomaganie szerokorozumianej polityki w zakresie odnawialnych źródeł energii jest jednym z priorytetów działań Województwa Podlaskiego w nowej perspektywie finansowej. W poprzedniej, 2014- 2020, przeznaczyliśmy na tego rodzaju przedsięwzięcia 415 milionów złotych z funduszy unijnych. W tej będzie jeszcze więcej, nie tylko w związku z produkcją energii elektrycznej, ale także cieplnej, a jesteśmy województwem, które jest w krajowej czołówce skutecznego wykorzystywania funduszy rozwojowych. Mam nadzieję, że uda się takimi spotkaniami jak dzisiejsze w MANS zbudować potencjał wiedzy i zaangażowania niezbędny przed podejmowaniem już konkretnych inwestycji – powiedział Marek Olbryś. 

Pokonywanie wyzwań i korzystanie z licznych możliwości w dzisiejszym świecie wiąże się z dostępem do energii. Jest ona konieczna w wykonywaniu pracy, zapewnieniu bezpieczeństwa, walce ze zmianami klimatycznymi, produkcji żywności czy wysiłkach zwiększających krajowe dochody. Nowe możliwości gospodarcze i miejsca pracy mogą zapewnić powszechny dostęp do energii, poprawę efektywności energetycznej i rozpowszechnienie energii odnawialnej. Przyczynią się także do tworzenia bardziej zrównoważonych i inkluzyjnych społeczności oraz zwiększenia odporności na skutki zmian klimatycznych. Mówił o tym podczas konferencji Adam Walicki, prezes Fundacji Przyszłości Obszarów Chronionych - Instytut Kronenberga. Instytut oprócz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego był organizatorem konferencji w Łomży.

- Dialog jest zawsze początkiem drogi do przyjaźni, do zrozumienia, a jeżeli potrafimy rozmawiać w sposób uporządkowany i zachęcać tym samym, to już jest to sukces, a decyzję podejmują oczywiście rolnicy po obliczeniu korzyści – tłumaczył Adam Walicki, prezes Fundacji Przyszłości Obszarów Chronionych - Instytut Kronenberga.

Jego zdaniem, ważne jest, by przekonać rolników, że mają przyjaciół obok siebie, czyli są eksperci, są banki i są uczelnie wyższe. 

- To jest nic innego jak symbol, że możemy współpracować i to, że jesteśmy w stanie spotkać się w tym trudnym czasie dla rolników – dodał Adam Walicki. 

Spotkanie podzielone było na sesje panelowe. Jedna z nich poświęcona była perspektywie rozwoju OZE na obszarach wiejskich. 

- Przede wszystkim nie ma dobrej woli potentatów, którzy produkują i dystrybuują energię. To powoduje kilka barier, jedną z podstawowych, jest ta psychologiczna, czyli niechęć do współorganizowania się do wspólnych działań. Drugą, bardzo istotną, jest minimalna ilość produkcji w spółdzielniach - tłumaczył Grzegorz Jakuć, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. – Zarejestrowanie Spółdzielni w KRS zajmuje w Polsce dwanaście miesięcy, co powoduje, że idea jest piękna, ale rzeczywistość jest zgoła inna - dodał przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. 

Oznacza to, że zdiagnozowana niechęć rolników do współpracy oraz niski poziom wiedzy na temat funkcjonowania spółdzielni energetycznych (zaledwie ok. 22% ankietowanych stwierdziło, że dysponuje podstawową wiedzą w tym zakresie) mogą być czynnikami ograniczającymi ich udział w takich projektach. Dlatego jeden z wykładów poświęcony był uwarunkowaniom rozwoju energetyki odnawialnej na obszarach wiejskich, konkretnie spółdzielczości energetycznej.

- To jest nowy twór, który niedawno został wpisany w ustawę i powstaje coraz więcej spółdzielni w Polsce. Jest to szansą, szczególnie dla obszarów wiejskich na poprawę bilansu energetycznego dla mieszkańców, jak i też dla rolników czy podmiotów funkcjonujących na terenie gmin - przekonywał dr hab. Krzysztof Krukowski, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Podczas spotkania rozmawiano także o trendach, technologiach i wdrożeniach OZE, w tym innowacyjnych technologiach OZE dla rolnictwa.

- Unia Europejska wymaga, aby programy czy projekty, które mają opierać się na dotacjach były innowacyjne. Dlatego dobrze wiedzieć na czym mają one polegać i jak należy je rozumieć - tłumaczył Dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB z Politechniki Białostockiej.

Innowacyjne jest przede wszystkim zastosowaniu magazynów energii, czyli instalacje hybrydowe, zarządzanie efektywnością energetyczną, czyli instalacje wspierające np. fotowoltaikę czy generatory wiatrowe. To z kolei rozwiązania typu Power to hit, a więc generowanie energii na miejscu bez potrzeby transport. 

Podczas spotkania odbyły się także panele dyskusyjne, podczas których rozmawiano o szansach i zagrożeniach dla nowych technologii. Innowacyjne programy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii, stanowią na chwilę obecną priorytet, szczególnie jeżeli chodzi o dotacje.

W najbliższym czasie wsparcie ze środków publicznych koncentrować się będzie przede wszystkim na dużych instalacjach, wymagających większych kapitałów i skierowane będzie głównie do spółdzielni energetycznych i klastrów energii. Rolnicy zatem, by móc z niego skorzystać będą musieli ze sobą współpracować.


Podziel się
Oceń

Komentarze