Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

MPEC. Zasady rozliczeń za zużycie energii cieplnej.

Zagadnienie to, mimo, że dotyczy prawie każdego (75% mieszkańców Łomży zaopatrywana jest w ciepło z MPEC-u) jest znane bardzo pobieżnie. Temat jest o tyle istotny, że w tych miesiącach następuje rozliczanie zaliczek na ciepło wpłacanych w ramach czynszu, oraz z uwagi na to, że MPEC z dniem 01 sierp
MPEC. Zasady rozliczeń za zużycie energii cieplnej.


    Zagadnienie to, mimo, że dotyczy prawie każdego (75% mieszkańców Łomży zaopatrywana jest w ciepło z MPEC-u) jest znane bardzo pobieżnie. Temat jest o tyle istotny, że w tych miesiącach  następuje rozliczanie zaliczek na ciepło wpłacanych w ramach czynszu, oraz z uwagi na to, że MPEC z dniem 01 sierpnia wprowadził do stosowania nową XIII Taryfę dla ciepła. Wszystkie ceny i stawki opłat, które widnieją na fakturach za ciepło, wcześniej są zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W trakcie zatwierdzania Taryfy, w procedurze postępowania administracyjnego, są analizowane i sprawdzane wszystkie koszty uzasadnione jakie przedsiębiorstwo planuje ponieść w okresie stosowania tejże Taryfy, w odniesieniu do planowanej sprzedaży energii cieplnej i związanej z nią przychodów. Z reguły okresem stosowania Taryfy jest okres kolejnych 12 miesięcy następujących po dniu wprowadzenie Taryfy w życie.

            Ogólnie występują dwa systemy rozliczeń:

I – rozliczenie pierwotne – dotyczy odbiorców indywidualnych pobierających ciepło bezpośrednio z sieci ciepłowniczej oraz odbiorców instytucjonalnych typu spółdzielnie mieszkaniowe, MPGKiM, wspólnoty mieszkaniowe, zarządcy obiektów użyteczności publicznej,  itp.

II – rozliczenie wtórne – dotyczy odbiorców będących użytkownikami poszczególnych lokali w budynkach wielolokalowych (spółdzielczych, komunalnych, wspólnoty mieszkaniowe itp.)

            Rozliczenia pierwotne następują w miesięcznych okresach rozliczeniowych bezpośrednio z dostawcą ciepła (MPEC) na podstawie odczytów wskazań ciepłomierzy umieszczonych w węźle cieplnym.

            W rozliczeniach pierwotnych na opłatę za energię cieplną składają się następujące pozycje:

- opłata za moc zamówioną,

- opłata za energię cieplną ( w sensie towaru),

- opłata stała za usługi przesyłowe (związana z mocą zamówioną),

- opłata zmienna za usługi przesyłowe (związana ze zużyciem ciepła)

- oplata za zużycie nośnika ciepła,

lub w sytuacji taryfy jednoczłonowej

- średnia opłata za ciepło

- średnia opłata za przesył

- oplata za zużycie nośnika ciepła,

            Bardziej skomplikowanym zagadnieniem są wtórne rozliczenia za energię cieplną. W Łomży powszechnie stosowanym systemem jest zaliczkowe opłacanie za ciepło do ogrzewania, jako jednej z pozycji opłaty za mieszkanie oraz zaliczkowego opłacania za podgrzanie ciepłej wody jako pozycji przy rachunku za wodę. Ostateczne rozliczenie się z użytkownikami poszczególnych lokali w budynkach wielolokalowych następuje w rocznym okresie rozliczeniowym (w przypadku podgrzewania wody – kwartalnym lub miesięcznym) w oparci o podzielniki kosztów, którymi mogą być: wodomierz ciepłej wody dla ciepła zużytego na podgrzanie wody oraz podzielniki zainstalowane na odbiornikach ciepła (grzejnikach) dla ciepła zużytego na ogrzewanie pomieszczeń.. Warto dodać, że podzielniki kosztów nie są urządzeniami pomiarowymi, gdyż ich wskazania są bezwymiarowe oraz nie podlegają one legalizacji. Wodomierz jest wprawdzie legalizowanym przyrządem pomiarowym, ale wskazuje jedynie ilość ciepłej wody zużytej w poszczególnych lokalach w [m3], a nie ilość ciepła zawartego w tej wodzie.  Podzielniki służą do określenia udziału ilości ciepła oddanego przez grzejniki w danym lokalu, w całkowitej ilości ciepła dostarczonego do instalacji centralnego ogrzewania w danym budynku (wykazanej przez ciepłomierz zainstalowany w węźle cieplnym). Jest to założenie teoretyczne, gdyż w praktyce w budynku wielolokalowym znaczna część ciepła jest zużywana na ogrzewanie klatek schodowych, wózkarni, suszarni i innych pomieszczeń wspólnych, które nie są w żaden sposób opomiarowane. Stąd powszechną praktyką jest, że tylko część zużytej w danym budynku energii cieplnej analizowana jest wskazaniami podzielników. Bywa, że jest to tylko 40%, a pozostałe 60% kosztów zużytego ciepła przez dany budynek, rozdzielane jest na jego lokatorów, proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni przez poszczególne lokale. Stąd np. zerowe wskazania podzielników elektronicznych nie oznaczają braku opłaty za ogrzewanie lokalu.

            Ostateczne rozliczenia oparte o podzielniki, prowadzone są przez specjalistyczne firmy, a za wynik rozliczeń wtórnych odpowiadają zarządcy poszczególnych budynków wielolokalowych. Dodajmy, ze zarządcy budynków wielolokalowych mogą stosować różne inne kryteria podziału zużytego przez budynek ciepła np. w zależności od usytuowania danego lokalu (szczyt, najwyższa kondygnacja, poddasze, itd.), wprowadzane są rożnego rodzaju współczynniki. Stąd, aby szczegółowo poznać zasady rozliczania zużytego ciepła w danym budynku, należy o to zapytać zarządcę tego obiektu.

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze