Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, do której należy Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży, opublikowała raport za 2013 rok, zawierający między innymi dane o cenach energii cieplnej w przedsiębiorstwach ciepłowniczych, jak również w poszczególnych województwach, zestawione z krajowymi. Czytelnikom, mieszkańcom Łomży, pragniemy przedstawić pozycję naszego przedsiębiorstwa w relacji do innych firm o podobnej wielkości i zbliżonym poziomie sprzedaży oraz w stosunku do wskaźników dotyczących kraju i województwa. Tabela przedstawia podstawowe dane cenowe i ekonomiczne charakteryzujące kilka firm z różnych części Polski.
Na tle prezentowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych, łomżyński MPEC wyróżnia się bardzo niską taryfową ceną ciepła (ceną wytworzenia ciepła), niższą o prawie 20 procent od średniej krajowej, ale również niższą od tej w województwie podlaskim i przeciętnej z prezentowanych miast. Wyjątkiem na tej liście są Puławy, ale tam ciepło nie jest wytwarzane w wyspecjalizowanym zakładzie komunalnym, a pochodzi z bardzo dużego zakładu przemysłowego. Drugim istotnym składnikiem ceny jest opłata za moc zamówioną. W tym przypadku również łomżyński MPEC wypada korzystnie w odniesieniu do regionu i kraju.
W niedawnej publikacji „Rozliczanie energii cieplnej” informowaliśmy jakie elementy mają główny wpływ na ostateczną wysokość opłaty za ciepło w naszych domowych rachunkach. Przypomnijmy, że są to następujące pozycje:
- opłata za moc zamówioną,
- opłata za energię cieplną ( w sensie towaru) – za wytworzenie ciepła,
- opłata stała za usługi przesyłowe (związana z mocą zamówioną),
- opłata zmienna za usługi przesyłowe (związana ze zużyciem ciepła)
- opłata za zużycie nośnika ciepła,
- opłata zastępcza (od 1 sierpnia 2013 roku).
O ile łomżyńskie ceny dwóch pierwszych składników są na poziomie niższym od przeciętnych, to ceny za usługi przesyłowe (opłata stała i zmienna) kształtują się powyżej średniej wojewódzkiej i krajowej. Taka sytuacja wynika z indywidualnej charakterystyki systemu ciepłowniczego, innego w każdym mieście. Na wyższe koszty i tym samym opłaty przesyłowe w Łomży największy wpływ mają:
- lokalizacja źródła ciepła, ciepłowni MPEC, w stosunku do głównych obszarów najbardziej intensywnego odbioru ciepła, czyli największych osiedli mieszkaniowych. W Łomży zanim nośnik ciepła – gorąca woda - dotrze do odbiorców końcowych musi płynąć kilka kilometrów przez rury ciepłownicze, co powoduje określone straty przesyłowe.
- rozległość i topografia sieci ciepłowniczej – sieć bardziej rozległa jest droższa w eksploatacji,
- status własnościowy węzłów cieplnych – im więcej węzłów należy do przedsiębiorstwa ciepłowniczego, tym koszty ich utrzymania będą wyższe. W Łomży prawie wszystkie węzły (poza tymi które są zamontowane w domach jednorodzinnych i niektórych obiektach indywidualnych) są własnością MPEC.
- wartość inwentarzowa sieci ciepłowniczych – przedsiębiorstwo odprowadza podatek od inwestycji liniowych w wysokości 2 procent wartości inwentarzowej.
- stopień amortyzacji sieci ciepłowniczych – im sieć jest nowsza, tym koszt będzie wyższy.
W ostatecznym rozrachunku odbiorca obciążany jest opłatami związanymi z wytworzeniem ciepła i jego przesyłaniem. Stąd średnia cena sprzedaży ciepła w Łomży jest na poziomie zbliżonym do średniej krajowej. Różnica wynosi ok. jednego procenta W porównaniu do średniej w województwie podlaskim jest niższa o ok. 6 proc.

![Czy warto zostać w Łomży? Młodzież debatowała o przyszłości miasta [VIDEO] Czy warto zostać w Łomży? Młodzież debatowała o przyszłości miasta [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-debata-oxfordzka-w-lomzy-mlodzi-o-przyszlosci-video-1765459198.jpg)
![Koncert Młodych Artystów w Kolnie – Piosenki Agnieszki Osieckiej w świątecznym klimacie [VIDEO] Koncert Młodych Artystów w Kolnie – Piosenki Agnieszki Osieckiej w świątecznym klimacie [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-koncert-mlodych-artystow-w-kolnie-piosenki-agnieszki-osieckiej-w-swiatecznym-klimacie-video-1765472203.jpg)
![Wieczór wigilijny pt. „Podzielmy się opłatkiem” w Galerii Sztuki Iwo Świątkowski [VIDEO] Wieczór wigilijny pt. „Podzielmy się opłatkiem” w Galerii Sztuki Iwo Świątkowski [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-wieczor-wigilijny-pt-podzielmy-sie-oplatkiem-w-galerii-sztuki-iwo-swiatkowski-1765713473.jpg)
![Trzecia edycja konkursu „Nagradzamy NGO” [VIDEO] Trzecia edycja konkursu „Nagradzamy NGO” [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-trzecia-edycja-konkursu-nagradzamy-ngo-1765545369.jpg)

Komentarze