- Łomża jest prawdopodobnie jeszcze starsza niż wskazuje ta uznawana powszechnie, oficjalna data nadania praw miejskich przez księcia Janusza Mazowieckiego - stwierdził profesor Adam Dobroński. Historyk związany zawodowo z Uniwersytetem w Białymstoku, a sentymentem i wieloma projektami badawczymi z Ziemią Łomżyńską był specjalnym gościem uroczystej sesji samorządu Łomży.
Okazja do odświętnego spotkania radnych i władz miasta była tym razem podwójna - 596. rocznica przywileju chełmińskiego dla Łomży, ważnego grodu na Mazowszu oraz 25. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku, które doprowadziły do demokratycznych przemian w Polsce. Obrady otworzył przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Borysewicz zaproszeniem do wysłuchania hejnału miasta. Powitał także gości, wśród których specjalne miejsce zajmowały delegacje partnerskich miast - Nowgorodu Wołyńskiego z Ukrainy, Gorki z Białorusi oraz Czechowic-Dziedzic.
Prezydent Mieczysław Czerniawski przedstawił w swym okolicznościowym wystąpieniu krótki rys historyczny nawiązujący do ważnych wydarzeń w dziejach Łomży - od uzyskania praw miejskich po status stolicy województwa w końcowych latach XX wieku.
- Chciałbym niniejszym ogłosić rozpoczęcie przygotowań do Wielkiego Jubileuszu 600-lecia naszego miasta - mówił prezydent. - Zapraszam do udziału wszystkich, którzy mają tę łomżyńskość w sercach, nawet jeśli losy rzuciły ich gdzieś daleko.
Drugą część swojej wypowiedzi Mieczysław Czerniawski poświęcił rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Przypomniał nazwiska wybranych wówczas parlamentarzystów województwa łomżyńskiego - senatorów Lecha Kozioła i Ryszarda Reiffa, posłów - Witolda Leśniewskiego, Stanisława Gabrielskiego, Ryszarda Kraszewskiego i Marka Rutkowskiego.
- W drugiej turze ja także zostałem wówczas posłem - przypomniał prezydent Mieczysław Czerniawski. - Potem jeszcze w kilku kadencjach miałem zaszczyt uzyskać zaufanie wyborców i brać udział w Sejmie w ważnych dla Polski i Ziemi Łomżyńskiej wydarzeniach. Z szacunkiem pochylam głowę przed ludźmi, którzy jeszcze przed 1989 rokiem mieli odwagę wierzyć i starać się o to, aby Polska była lepszym miejscem do życia. Cieszę się, że teraz też potrafimy w wielu ważnych sprawach znajdować porozumienie.
Profesor Adam Dobroński wziął udział w uroczystej sesji jako naukowiec i popularyzator wiedzy historycznej, choć miał wystąpić jeszcze w innej roli – osoby otrzymującej Honorowe Obywatelstwo Łomży. Jak jednak poinformował przewodniczący Maciej Borysewicz, ten punkt został ze „względów proceduralnych” wycofany z porządku obrad. Nieoficjalnie wiadomo, że do protestów w tej sprawie szykowała się część środowisk łomżyńskiej prawicy.
Historyk podkreślił swoje związki z Łomżą i nawiązał do ustaleń dotyczących historii miasta.
- Na pewno jest starsze – mówił. - Według optymistycznej wersji możemy mówić o IX wieku, a już na pewno latach 90. XIV wieku.
Odnosząc się do drugiego z głównych wątków sesji profesor Adam Dobroński podkreślił, że z przemian, jakie rozpoczęły się od wyborów z czerwca 1989 roku, jednym z największych sukcesów okazały się samorządy.
Henryk Piekarski, radny, a zarazem przewodniczący łomżyńskiego oddziału NSZZ ”Solidarność” oddał hołd uczestnikom wydarzeń z 1989 roku i wyraził żal, że związek, któremu w znacznej mierze Polska zawdzięcza wolność i demokrację, jest tak bardzo pomijany i marginalizowany przez obecne władze.
Uczestnicy uroczystej sesji wzięli udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej wydarzenia 4 czerwca 1989 roku, którą umieszczona została na ścianie łomżyńskiego ratusza.

![Czy warto zostać w Łomży? Młodzież debatowała o przyszłości miasta [VIDEO] Czy warto zostać w Łomży? Młodzież debatowała o przyszłości miasta [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-debata-oxfordzka-w-lomzy-mlodzi-o-przyszlosci-video-1765459198.jpg)
![Koncert Młodych Artystów w Kolnie – Piosenki Agnieszki Osieckiej w świątecznym klimacie [VIDEO] Koncert Młodych Artystów w Kolnie – Piosenki Agnieszki Osieckiej w świątecznym klimacie [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-koncert-mlodych-artystow-w-kolnie-piosenki-agnieszki-osieckiej-w-swiatecznym-klimacie-video-1765472203.jpg)
![Wieczór wigilijny pt. „Podzielmy się opłatkiem” w Galerii Sztuki Iwo Świątkowski [VIDEO] Wieczór wigilijny pt. „Podzielmy się opłatkiem” w Galerii Sztuki Iwo Świątkowski [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-wieczor-wigilijny-pt-podzielmy-sie-oplatkiem-w-galerii-sztuki-iwo-swiatkowski-1765713473.jpg)
![Trzecia edycja konkursu „Nagradzamy NGO” [VIDEO] Trzecia edycja konkursu „Nagradzamy NGO” [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-trzecia-edycja-konkursu-nagradzamy-ngo-1765545369.jpg)

Komentarze