Panie Marszałku
Radni Rady Miejskiej Łomży kierują na Pana ręce Apel o podjęcie działań w kierunku stworzenia możliwości funkcjonowania w strukturze Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, gabinetu stomatologicznego do udzielania świadczeń ogólnostomatologicznych w znieczuleniu ogólnym.
Na terenie miasta Łomży i subregionu łomżyńskiego województwa podlaskiego, dla znacznej części jego mieszkańców, Szpital Wojewódzki w Łomży z racji swojej szerokiej oferty świadczeń zdrowotnych i położenia jest podstawową placówką opieki zdrowotnej. Relatywnie dużą grupą wśród zamieszkałej na tym terenie ludności, są osoby niepełnosprawne posiadające prawne orzeczenie o niepełnosprawności, w tym dzieci i młodzież do lat 16. Jest to jednocześnie bardzo liczna grupa pacjentów wymagająca specjalistycznego leczenia stomatologicznego, które to świadczenie szczególnego wymiaru nabiera dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych zaliczanych do wymagających specjalnej troski. Ograniczona możliwość werbalnego porozumiewania się z takim pacjentem oraz stopień jego dysfunkcji, bardzo często wymusza konieczność przeprowadzenia zabiegu stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym.
Ramy prawne funkcjonowania opieki zdrowotnej umożliwiają refundowanie przez NFZ kompleksowe leczenie dentystyczne w znieczuleniu ogólnym dla osób do 16. roku życia na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności oraz dla osób powyżej 16. roku życia na podstawie orzeczenia stwierdzającego umiarkowany lub głęboki stopień niepełnosprawności. Jednak według danych pozyskanych z podlaskiego NFZ za rok 2014, świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w znieczuleniu ogólnym świadczą w województwie podlaskim wyłącznie trzy podmioty opieki zdrowotnej - wszystkie z siedzibami w Białymstoku.
Taki stan rzeczy zmusza w razie potrzeby wszystkich zamieszkałych na terenie miasta Łomży i subregionu łomżyńskiego rodziców oraz opiekunów prawnych dzieci, młodzieży i osób dorosłych zaliczanych do wymagających specjalnej troski, do długiej i uciążliwej podróży do Białegostoku, stanowiącą karkołomny i często trudny do udźwignięcia wysiłek organizacyjny i finansowy, tak dla opiekunów, jak i dla samych niepełnosprawnych.
Rada Miasta Łomży kierując się poczuciem szczególnej odpowiedzialności za dzieci, młodzież i osoby specjalnej troski oraz faktem, że opieka stomatologiczna jest jedną z podstawowych sfer opieki zdrowotnej, kieruje powyższy APEL na ręce Pana Marszałka.
Rada Miasta Łomży wyraża przy tym nadzieję, że organ założycielski dla Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, którym jest Zarząd Województwa Podlaskiego, dostrzeże szczególną pilność i wagę społeczną problemu oraz potrzebę ułatwienia dostępu do wyżej wymienionych świadczeń, na terenie prowadzonej przez siebie placówki w Łomży.
![Czy warto zostać w Łomży? Młodzież debatowała o przyszłości miasta [VIDEO] Czy warto zostać w Łomży? Młodzież debatowała o przyszłości miasta [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-debata-oxfordzka-w-lomzy-mlodzi-o-przyszlosci-video-1765459198.jpg)
![Koncert Młodych Artystów w Kolnie – Piosenki Agnieszki Osieckiej w świątecznym klimacie [VIDEO] Koncert Młodych Artystów w Kolnie – Piosenki Agnieszki Osieckiej w świątecznym klimacie [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-koncert-mlodych-artystow-w-kolnie-piosenki-agnieszki-osieckiej-w-swiatecznym-klimacie-video-1765472203.jpg)
![Wieczór wigilijny pt. „Podzielmy się opłatkiem” w Galerii Sztuki Iwo Świątkowski [VIDEO] Wieczór wigilijny pt. „Podzielmy się opłatkiem” w Galerii Sztuki Iwo Świątkowski [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-wieczor-wigilijny-pt-podzielmy-sie-oplatkiem-w-galerii-sztuki-iwo-swiatkowski-1765713473.jpg)
![Trzecia edycja konkursu „Nagradzamy NGO” [VIDEO] Trzecia edycja konkursu „Nagradzamy NGO” [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-trzecia-edycja-konkursu-nagradzamy-ngo-1765545369.jpg)

Komentarze