Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 14:27

Różne źródła ciepła – nie tylko cena powinna decydować

Informowaliśmy już w jednym z poprzednich odcinków naszego cyklu przybliżającego pracę Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Łomży o zróżnicowanych opłatach za ogrzewanie, nawet dla korzystających tylko z usług MPEC.
Różne źródła ciepła – nie tylko cena powinna decydować
Informowaliśmy już w jednym z poprzednich odcinków naszego cyklu przybliżającego pracę Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Łomży o zróżnicowanych  opłatach za ogrzewanie, nawet dla korzystających tylko z usług  MPEC.Nie oznacza to jednak, że nie da się porównać kosztów ogrzewania z MPEC z innymi, alternatywnymi źródłami ciepła.

Przy przyjęciu dłuższego okresu analizy (np. roku) oraz uwzględnieniu podstawowych składników wpływających na koszt ciepła w takim okresie, w dużym przybliżeniu możemy określić, które źródła ciepła są najbardziej korzystne pod względem ekonomicznym. Nie można przy tym pominąć innych walorów – choć trudniejszych do przeliczenia na konkretne kwoty - takich jak: komfort, niezawodność, ekologia, nowoczesność czy bezpieczeństwo. Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników, najbardziej od standardu izolacyjności cieplnej, a następnie od rodzaju paliwa i sprawności systemu grzewczego. W zależności od wyboru paliwa czy nośnika energii, można porównać wydatki na wytworzenie 1 GJ ciepła i tym samym na ogrzewanie budynku.

Na roczny bilans w tej sferze składają się: koszty eksploatacyjne i roczny koszt amortyzacji źródła ciepła.

Porównanie kosztów eksploatacyjnych przeprowadzono przy założeniach określonych w tabeli poniżej.

Przyjęte do porównania dane dotyczące sprawności źródeł ciepła wynikają z ocen szacunkowych. Różnice w przypadku kotłów na paliwo stałe mogą wynikać ze stosowania opału różnej jakości i niewłaściwie dobranej mocy kotła do realnych potrzeb. W odniesieniu do ekogroszku i miału sprawność przyjęto dla kotłów półautomatycznych (z zasobnikiem).

 

W wyniku przeliczenia szacunkowy koszt wytworzenia 1 GJ energii cieplnej przedstawia wykres

 

Z danych MPEC wynika, że roczne zużycie ciepła przez odbiorców indywidualnych, dla nowych domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej ok. 150 metrów kwadratowych do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wynosi ok. 80 GJ. Zatem roczne koszty eksploatacyjne energii cieplnej dla takiego obiektu wyniosą jak na wykresie

Podejmując decyzję o wyborze źródła ciepła, poza kosztami eksploatacyjnymi i kosztami obsługi danego źródła (serwis, uzupełnianie paliwa, zabrudzenia), należy uwzględnić również koszt samego kotła i jego montażu (amortyzacja). Z uwagi na różnorodność rozwiązań ostateczny dobór należy do przyszłego użytkownika.

 

 

Z przedstawionych danych wynika, że najtańszym źródłem ciepła są kotły na paliwa stałe w kolejności: drewno opałowe, miał węglowy, ekogroszek. Jednak tutaj musimy pamiętać o wydatkach na obsługę, magazynowanie, a w wypadku drewna, także o ciągłym nadzorowaniu pracy kotła.

W następnej kolejności, prawie równorzędnymi rozwiązaniami, są technologie wytwarzania energii przez pompy ciepła powietrzne, kotły gazowe i korzystanie z usług MPEC. Różnice w kosztach między tymi technologiami nie przekraczają 10 procent, przy czym wydaje się, że najwięcej walorów posiada ciepło sieciowe z MPEC. Głównym mankamentem jest jednak fakt, że sieć ciepłownicza jest najbardziej efektywna i oszczędna w bardziej zaludnionych rejonach miasta (budownictwo wielorodzinne). Budowanie linii przesyłowych na długich odcinkach zabudowy jednorodzinnej jest po prostu nieuzasadnione ekonomicznie. Przykład przyłączenia Osiedla Zawady Przedmieście wskazuje dobitnie na nieopłacalność inwestycji w tym rejonie, głównie z uwagi na bardzo duże straty przesyłowe.

 

Odnosząc koszt ogrzewania np. z sieci MPEC (bez przygotowania ciepłej wody użytkowej) domu jednorodzinnego do powierzchni jednostkowej wychodzi średniorocznie ok. 2,2 zł na metr kwadratowy na miesiąc.

 Różnorodność rozwiązań technicznych i zmienność w czasie cen paliw sprawia, że podejmowanie decyzji o wyborze źródła ciepła nie jest procesem łatwym.


Podziel się
Oceń

Komentarze