Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Łomżyński biskup przeciw nadużywaniu alkoholu

Portal polska.newsweek.pl i inne witryny internetowe opublikowały w czwartek omówienie i fragmenty komunikatu, który wydał ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, a zarazem biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej. Hierarcha p
Łomżyński biskup przeciw nadużywaniu alkoholu

Portal polska.newsweek.pl i inne witryny internetowe opublikowały w czwartek omówienie i fragmenty komunikatu, który wydał ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, a zarazem biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej. Hierarcha proponuje działania, które powinny ograniczyć zjawisko pijanych za kierownicami pojazdów.  

"Ograniczenie liczby punktów sprzedających alkohol, zakaz handlu alkoholem w godzinach nocnych i na stacjach paliw - zdaniem przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości bp. Tadeusza Bronakowskiego przyczyni się do zmniejszenia liczby pijanych kierowców" - czytamy w polska.newsweek.pl.

Komunikat ma związek z ostatnimi tragediami, m. in. w Kamieniu Pomorskim i Łodzi spowodowanymi przez pijanych kierowców, a także szerzej ze zjawiskiem uzależnienia Polaków od alkoholu. Jak podaje ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, jest takich osób prawie milion, a cztery razy więcej rodaków "pije w sposób ryzykowny i szkodliwy".  

Portal newsweek.polska.pl przytacza obszerne fragmenty komunikatu: "- Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o tragicznych wypadkach, które zapoczątkowały bardzo żywą dyskusję w mediach. Z niepokojem trzeba stwierdzić, iż większość pojawiających się wypowiedzi nie dotyka istoty problemu. Więcej mówimy o objawach choroby, niż o jej przyczynach. Przyczyną zaś jest powszechne nadużywanie alkoholu przez Polaków. (...) Skuteczne przeciwdziałanie nadmiernemu spożyciu alkoholu, budowanie nowej kultury trzeźwości, przeciwdziałanie promocji alkoholu i rozpijania ludzi młodych, nie tylko mogą ocalić życie ofiar, ale także ocalić życie tych, którzy wpadają w uzależnienie. Trzeba, abyśmy to zrozumieli i zaczęli wspólnie troszczyć się o trzeźwość. (...) Dlatego należy ograniczyć liczbę punktów, gdzie dostępny jest alkohol. Należy zakazać handlu alkoholem w godzinach nocnych, a także na stacjach paliw, na których często alkohol jest najbardziej widocznym i promowanym produktem, rzucającym się w oczy każdemu kierowcy. (...) Wymienione wyżej rekomendacje są radykalne, ale jak pokazują doświadczenia innych państw, tylko takie działania przynoszą efekty. Dopiero obniżenie ogólnego poziomu spożywania alkoholu przez Polaków, w tym osób nieletnich, a także wielka narodowa edukacja przyniosą widoczną poprawę także w obszarze bezpieczeństwa na naszych drogach"

http://polska.newsweek.pl/kosciol-ograniczenie-sprzedazy-alkoholu-wypadki-drogowe-newsweek-pl,artykuly,278479,1.html

 


Podziel się
Oceń

Komentarze