Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 maja 2024 00:27

Parada świątecznych zabawek

Okres przedświąteczny to czas generalnych porządków i zakupów, co wiąże się także z niezliczoną ilością odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Zamiast zapełniać nimi śmietniki może warto wykorzystać je dla pożytku i zabawy.
Parada świątecznych zabawek


Okres przedświąteczny to czas generalnych porządków i zakupów, co wiąże się także z niezliczoną ilością odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Zamiast zapełniać nimi śmietniki może warto wykorzystać je dla pożytku i zabawy.

Pomoce dydaktyczne

Tekturowe rolki z papieru toaletowego i ręczników kuchennych, słoiki, nakrętki, talerzyki papierowe i z folii aluminiowej, patyczki po lodach, zużyte płyty CD, klej, nożyczki, farby plakatowe, pędzle, kolorowa bibuła, wstążki, kolorowe nici ozdobne, sznurek, kawałki kolorowej włóczki, wata, piłeczki pingpongowe, blok techniczny, resztki lakierów do paznokci, gliceryna, sznurek konopny, kolorowa fasolka, groch, kasza, pestki z dyni, nasiona słonecznika, drobne kamyki, pieprz, piasek, resztki farb emulsyjnych, reszki folii aluminiowej, brokat, kolorowy papier samoprzylepny, cyrkiel, ołówek, koraliki, cekiny, piórka. Przydać się może dosłownie wszystko.


Mikołaj
Materiały: rolka po papierze kuchennym, piłeczka pingpongowa, papier kolorowy, farbki, wata lub resztki białej włóczki, kartki z bloku technicznego, klej, pędzle, nożyczki, cyrkiel, ołówek. Wykonanie: rolkę po ręczniku kuchennym okleić lub pomalować na czerwono; piłeczkę pingpongową pomalować na jasno różowo, namalować oczy, usta i nos; dokleić do korpusu Mikołaja; z kartonu wyciąć koło o średnicy 8 cm, złożyć na pół i przeciąć, pomalować na czerwono lub okleić kolorowym papierem, a następnie zwinąć tak aby powstała czapka Mikołaja, czapkę dokleić do głowy Mikołaja; dokleić kawałki waty lub włóczki imitujące brodę; zrobić z waty pompon czapki i guziczki. Mikołaja można ozdobić również brokatem.

ZDJĘCIA

Aniołki
Materiały: rolka po papierze kuchennym, piłeczka pingpongowa, papier kolorowy, farbki, wata lub resztki białej lub żółtej czy brązowej włóczki, resztki folii aluminiowej, kartki z bloku technicznego, klej, pędzle, nożyczki, cyrkiel, ołówek.

Wykonanie: rolkę po ręczniku kuchennym okleić lub pomalować na niebiesko lub biało; piłeczkę pingpongową pomalować na jasno różowo, namalować oczy, usta i nos, dokleić do korpusu; do piłeczki - głowy dokleić watę, włóczkę lub cienkie paski folii aluminiowej tak, by imitowały włosy aniołka (można też wykorzystać resztki "anielskich włosów" do ozdabiania choinki); wyciąć dwie pary skrzydeł (skrzydła można narysować obrysowując rozpostartą na kartce papieru dłoń); na wysokości około 1/3 korpusu zrobić dwa podłużne nacięcia i wsadzić skrzydła. Skrzydła można okleić białymi piórkami. Można zrobić też parę aniołków - chłopca i dziewczynkę. Aby zrobić dziewczynkę należy wyciąć z kartonu koło o średnicy około 20 cm, pomalować, zwinąć tak aby powstał stożek - sukienka, ściąć górę stożka i dokleić do korpusu aniołka. Następnie zrobić dwa podłużne nacięcia i włożyć w nie skrzydła. Aniołki można wykonać też z folii aluminiowej.

 Choinka
Materiały: rolka po papierze toaletowym, farbki, zielony i biały papier, papier kolorowy, klej, nożyczki, cyrkiel, ołówek.
Wykonanie: rolkę po papierze toaletowym pomalować lub okleić tak by imitowała pień; z białego papieru wyciąć koła o średnicach: 18 cm, 14 cm, 10 cm; z zielonego papieru wyciąć koła o średnicach: 20 cm, 16 cm, 12 cm; zielone koła powycinać na obrzeżach w ząbki, białe w fale; koła złożyć na pół i przeciąć; największe zielone półkole zwinąć w stożek i skleić brzegi, to samo zrobić z największym białym półkolem; górę zielonego stożka posmarować klejem i nałożyć biały stożek; z resztą półkul postępować tak samo, aż najmniejszy biały stożek zostanie umieszczony na górze; choinkę dokleić lub przylepić taśmą klejącą do pnia. Tak wykonaną choinkę można ozdobić drobnymi gwiazdkami i innymi elementami lub okręcić łańcuchem z drobnych koralików. Zamiast białego papieru można użyć resztki folii aluminiowej .

 Ozdobny wianek
Materiały: papierowy talerzyk, zielona farba, pędzel, nożyczki, cyrkiel, ołówek.

Wykonanie: na zewnętrznej stronie talerzyka centralnie narysować koło o średnicy mniejszej o 4 cm od średnicy talerzyka, w wewnętrznym kole narysować dookoła choinki (najlepiej wykonać szablon jednej choinki i ją obrysowywać); wyciąć wnętrze talerzyka tak, aby pozostał pierścień z choinkami; pomalować na zielono z obu stron, po wyschnięciu położyć głębszą częścią do stołu i poodginać chodniki tak, aby stały. W powstały wianek z choinek można np. włożyć wazon ze świąteczną dekoracją, świecznik, czy też salaterki z wigilijnymi przekąskami. Zamiast choinek można zrobić np. wieniec z bałwanków, choinek i bałwanków, Mikołajów, aniołków itp. Wieniec można również przygotować z talerzyków z folii aluminiowej.

 Świąteczna kartka
Materiały: drewniane patyczki po lodach, farby plakatowe, klej typu kropelka, zielona bibuła, kolorowy papier samoprzylepny, kartki z bloku technicznego, brokat, pędzel.

Wykonanie: Trzy patyczki pomalować na zielono i skleić z nich trójkąt; trójkąt od tyłu podkleić zieloną bibułą, dokleić połówkę patyczka pomalowanego na brązowo, imitującego pień choinki; choinkę ozdobić drobnymi gwiazdkami z papieru i łańcuchem z brokatu, kartę z bloku technicznego przeciąć na pół, ponownie złożyć na pół, na jednej części powstałej kartki namalować zimowy pejzaż i nakleić choinkę.

 Gwiazdka na ekologiczną choinkę
Materiały: drewniane patyczki po lodach, cienki sznurek konopny, klej, nożyczki.
Wykonanie: cztery patyczki połączyć na "krzyż" w kształcie gwiazdy; skleić, środek gwiazdy okręcić sznurkiem obwiązując go między patyczkami, zrobić pętelkę ze sznurka do zwieszenia.

 Świecznik 
Materiały: zakrętka z dużego słoika, klej typu vicol, fasola, groch, pestki z dyni, nasiona słonecznika, kamyczki, resztki lakieru do paznokci. Wykonanie: do nakrętki walać klej i wsypać np.: kolorową drobną fasole z grochem albo pestki dyni ze słonecznikiem lub drobne kamyczki, wcześniej pomalowane różnokolorowymi lakierami do paznokci; do środka wstawić długą wąską świecę i zostawić do wyschnięcia.


 „Śnieżny słoik"
Materiały: mały słoik z nakrętką (najlepiej pękaty słoiki z cienkiego szkła), modelina, klej typu kropelka, gliceryna (do kupienia w aptece), malutkie błyszczące gwiazdki, brokat. Wykonanie: z modeliny zarobić np., choinkę, Mikołaja, aniołka, wysokości koło 1/3 słoika; figurę przykleić do wewnętrznej części nakrętki; do słoika wlać glicerynę i wsypać trzy łyżeczki brokatu/gwiazdek; posmarować brzeg zakrętki klejem; wsadzić delikatnie figurkę do środka słoika i zakręcić nakrętkę, zaczekać do wyschnięcia. Po obróceniu słoiczka i postawieniu go na wieczku błyszczące drobiny wirują i opadają jak tańczący na wietrze śnieg. Zamiast elementów wykonanych z modeliny można zastosować niewielkie gotowe figurki (np. z jajek niespodzianek).


 Ozdoby na choinkę
Materiały: płyta CD, nożyczki, klej typu kropelka, wstążka.

Wykonanie: A) na płytki nakleić na środku tak żeby zakryć plastikową, środkową cześć płyty złote gwiazdki, zrobić dziurkę na środku odpowiadającą dziurce płyty; skleić dwie płyty razem od strony napisów, przez dziurkę przeciągnąć ozdobną wstążkę, lub złotą nitkę, zawiesić na choince. Płyty na choince odbijając światło choinkowych lampek dają bajecznie kolorowe refleksy. B) z płyt wyciąć dwie gwiazdki, skleić razem od strony napisów; plastikowy środek płyty posmarować klejem i obsypać srebrnym brokatem; przeciągnąć srebrną nitkę i powiesić na choince lub na żyrandolu. C) z płyt CD wyciąć dwa rogale - księżyce; skleić razem od strony napisów; zrobić dziurkę i przewlec srebrną nitkę do zawieszenia.



Podziel się
Oceń

Komentarze