Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 maja 2024 11:24

Zabieraj pasażerów, a nie puste powietrze

W samochodzie zazwyczaj jest pięć miejsc. Zwykle tylko jedno z nich jest zajęte - miejsce kierowcy. Resztę auta zajmuje puste powietrze. 22 września obchodzony jest Dzień Bez Samochodu, który jest okazją do uważniejszego przyjrzenia się sposobom korzystania z samochodu.
Zabieraj pasażerów, a nie puste powietrze


W samochodzie zazwyczaj jest pięć miejsc. Zwykle tylko jedno z nich jest zajęte - miejsce kierowcy. Resztę auta zajmuje puste powietrze. 22 września obchodzony jest Dzień Bez Samochodu, który jest okazją do uważniejszego przyjrzenia się sposobom korzystania z samochodu. Nasz styl podróżowania może stać się bardziej przyjazny środowisku.

 Celem Dnia Bez Samochodu jest zachęcenie do zmiany niekorzystnych przyzwyczajeń i wybierania ekologicznych rozwiązań, takich jak jazda na rowerze, korzystanie z publicznych środków transportu, czy – przy dłuższych trasach – ze wspólnych przejazdów.

Nie wszędzie dojedziemy rowerem i nie zawsze możemy zrezygnować z podróży autem, ale istnieją sposoby na to, by podróżować samochodem mądrze, bardziej ekologicznie i ekonomicznie. Idea wspólnych przejazdów (zwanych też ride-sharingiem lub car-poolingiem) nie jest nowa. Zapełnianie wolnych miejsc w samochodach pasażerami to pomysł racjonalny, a przy tym ekologiczny. W całej Europie, w samochodach kierowców korzystających ze wspólnych przejazdów BlaBlaCar podróżuje średnio  2,8 osoby. - To wkład naszej społeczności w optymalizację transportu drogowego - mówi Michał Pawelec, współzarządzający polską wersją serwisu BlaBlaCar. - BlaBlaCar jest pierwszym serwisem, który kojarzy pasażerów z kierowcami na tak dużą skalę, dlatego w ostatnich miesiącach obserwujemy bardzo szybki wzrost popularności tego typu podróżowania. Z tych obserwacji wynika, że znaczenie wspólnych przejazdów w zrównoważonym transporcie będzie z roku na rok coraz większe – dodaje Pawelec.

Wspólne przejazdy, dzięki współdzieleniu samochodu, to sposób na lepsze wykorzystanie naszych zasobów. Za tym, by zamiast wozić powietrze, zabierać ze sobą pasażerów, przemawiają względy nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Koszt podróży rozkłada się na wszystkich podróżujących przez proporcjonalną składkę na benzynę. Oszczędności mogą być spore, bo na przykładowej trasie z Warszawy do Gdańska wydatek kierowcy podróżującego samotnie to około 113 złotych. W przypadku wspólnego przejazdu koszt przejazdu na osobę wynosi średnio 35 złotych. 
W czasie, gdy ceny benzyny pozostają wysokie, podział kosztów ma znaczenie. 
 
Jak to działa?

 


Aby zgłosić wolne miejsce lub z niego skorzystać, wystarczy zalogować się na platformie wspólnych przejazdów BlaBlaCar, podać swoje dane, które dla bezpieczeństwa użytkowników są przez serwis weryfikowane i już można dodawać oferty przejazdów, a także wyszukiwać interesujące nas połączenia. Kierowca może zadecydować kogo i kiedy chce zabrać i… w drogę - komfortowo, niedrogo i do tego ekologicznie!

 Źródło: www.blablacar.pl


Podziel się
Oceń

Komentarze