Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

W Łomży o strategii rozwoju województwa - VIDEO

W siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży odbyły się konsultacje społeczne na temat Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020. Jest to najważniejszy dokument określający cele i kierunki rozwoju regionalnego w kolejnych latach.
Kliknij aby odtworzyć
W siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży odbyły się konsultacje społeczne na temat Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020. Jest to najważniejszy dokument określający cele i kierunki rozwoju regionalnego w kolejnych latach.



Wskazuje też dziedziny, które należy wspierać po to, by zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność Podlaskiego. Po Bielsku Podlaskim Łomża jest drugim miastem naszego województwa, w którym takie konsultacje się odbyły.
- Chciałbym, abyśmy przyjmując dokument pod nazwą Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020 roku uwierzyli w kilka rzeczy – mówił Jarosław Dworzański, Marszałek Województwa Podlaskiego. - To, że nasze województwo jest województwem zielonym, że mamy 4 parki narodowe, że mamy parki krajobrazowe, że 40 % naszego regionu to tereny cenne przyrodniczo, to nie musi być nasze przekleństwo. To że jesteśmy na granicy Unii Europejskiej, że zaczyna się tutaj zjednoczona Europa i że mamy dzisiaj problem z naszym wschodnim sąsiadem Białorusią, to także nie musi być nasze przekleństwo. Chciałbym, abyśmy z tych aspektów, które jakoś są zapisane w tej Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego spróbowali stworzyć tę inteligentną specjalizację dla naszego regionu – mówił Marszałek Dworzański.

W założeniach Strategii, po 2020 roku Województwo Podlaskie powinno być zielone, otwarte, dostępne i przedsiębiorcze. Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski podkreślał, że terminu przedsiębiorcza nie można brać w oderwaniu od  otwartości i dostępności. Niezbędna do tego jest w pierwszej kolejności budowa dróg dojazdowych do Łomży (w tym Via Baltica), inwestycje w linie kolejowe również do naszego miasta oraz budowa nowych dróg na terenie samego miasta. - Nie chciałbym, aby się stało tak, że Łomża zostanie wyizolowana. Jeżeli będzie się odsuwać na dalszy plan i dalszą perspektywę budowę Via Balticy i obwodnicy Łomży, to naszą szansą jest również powrócenie do koncepcji budowy szybkiej drogi i połączenia z Zambrowem. Przez Zambrów z Warszawą i Białymstokiem być może będzie to dla nas najszybsze połączenie – mówił Mieczysław Czerniawski podkreślając, że jeżeli nasze miasto wypadnie z połączeń drogowych i kolejowych to Łomża stanie się po prostu wyizolowana. - Zakładana w Strategii otwartość i dostępność decyduje o przedsiębiorczości – zaznaczał Prezydent Łomży. Dodawał również, że nasze miasto wykupuje i uzbraja tereny pod przyszłych przedsiębiorców,  gdyż każdy z nich musi mieć stworzone określone warunki do tego, by tu prowadzić swój biznes. Dlatego zdaniem Prezydenta konieczna jest  możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych na uzbrajanie terenów pod inwestycje, które pozwolą przyciągnąć do miasta inwestorów z zewnątrz, jak również dadzą większą możliwość rozwijania się i inwestowania lokalnym przedsiębiorcom.
Prezydent Łomży mówił również, że Łomża ma potencjał jeżeli chodzi o wyższe uczelnie, a jej atutem jest również nasz dorobek kulturalny i historyczny. -  Jeżeli mówimy o atrakcyjności Łomży, to ja liczę, że drugi etap bulwarów w tej nowej perspektywie znajdzie swoje miejsce do realizacji. Łomża nigdy nie będzie miastem turystycznym, ale jest to rzecz, która może zachęcać do zatrzymania się na trochę w naszym mieście – powiedział  Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski.

żródło: Łukasz Czech - UM Łomża


Podziel się
Oceń

Komentarze