Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 grudnia 2025 17:20
Reklama
Reklama

Egzotyczna podróż

Wirtuoz duduka Kamil Radzimowski zabrał łomżyńskich melomanów w wyjątkową, egzotyczną podróż.
Egzotyczna podróż

Wirtuoz duduka Kamil Radzimowski zabrał łomżyńskich melomanów w wyjątkową, egzotyczną podróż.

Duduk – drewniany instrument dęty rodem z Armenii - posiada ciepłe, nosowe brzmienie zbliżone do saksofonu. Był i nadal jest bardzo popularny na terenie Bliskiego Wschodu i według niektórych źródeł jego historia ma już nawet 3 tys. lat. Dźwięk duduka dał się poznać szerszej publiczności, gdy w latach 90. stał się popularny w ścieżkach dźwiękowych największych filmowych hitów.

- Instrument na którym gram był wykorzystywany w takich filmach jak "Pasja" i "Gladiator", dlatego też w programie koncertu znalazły się kompozycje między innymi z tych filmów – powiedział Kamil Radzimowski. - W muzyce wschodniej zakochany byłem od dawna i bardzo długo szukałem odpowiedniego instrumentu. W końcu się udało. Muzyka, którą gram jest bardzo porywająca i wydaje mi się, że nie ma osoby, która jej nie pokocha.

Orkiestrę łomżyńskiej filharmonii podczas tego „egzotycznego wieczoru” poprowadził Tadeusz Wicherek:

- Repertuar koncertu jest niezwykły i dosyć trudny do zgrania z solistą, bo on gra głównie improwizacje. To linia melodyczna, która nie w całości zapisana jest nutami. Tak że nić porozumienia między orkiestrą a solistą musi być bardzo dobra. Myślę, że radzimy sobie doskonale i solista jest też zadowolony.

Najbardziej jednak zadowolona była publiczność, która ten czwartkowy wieczór spędziła w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama