Muzeum Diecezjalne w Łomży i Łomżyńskie Bractwo Historyczne wraz z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im.Wagów uprzejmie zapraszają miłośników historii Łomży na spotkanie historyczne z cyklu Gawęda Historyczna.
Spotkanie odbędzie się w sali multimedialnej Muzeum Diecezjalnego w Łomży przy ul.Giełczyńskiej w piątek 9. listopada o godz. 18:00.
Głównym tematem spotkania będzie prelekcja dr Krzysztofa Sychowicza – współautora książki „Marzenia orła w koronie. Nauczyciele i młodzież Polski północno-wschodniej wobec władzy w latach 1980-1986”. Autor przybliży zebranym losy i postawy nauczycieli oraz młodzieży szkolnej w latach 1980-1986 oraz działania, represje i „łamanie sumień” podejmowane wobec nieprawomyślnych, przez administrację oświatową (dyrekcje, kuratoria), partyjną (PZPR), prokuraturę i sadownictwo powszechne, MO i SB oraz aparat wojskowy (wojskowi komisarze, sądy wojskowe). Punktem odniesienia jest powstanie i działalność na terenie trzech ówczesnych województw (suwalskie, białostockie, łomżyńskie) struktur NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania. Krzysztof Sychowicz – Doktor nauk humanistycznych, pracownik Oddziału IPN w Białymstoku, znany historyk i regionalista ziemi łomżyńskiej. Członek władz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Łomżyńskiego Bractwa Historycznego.




![Rekordowa zima w Łomży. 1700 ton soli i tysiące kilometrów pracy - [VIDEO] Rekordowa zima w Łomży. 1700 ton soli i tysiące kilometrów pracy - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-rekordowa-zima-w-lomzy-1700-ton-soli-i-tysiace-kilometrow-pracy-video-1771787529.png)

Komentarze