W Łomży powstaje Pomnik – Grób Dzieci Utraconych czyli zmarłych wskutek poronienia. Grób stoi na cmentarzu przy ulicy Przykoszarowej. Będzie on spełniał potrójną funkcję: po pierwsze będzie to grób właściwy dla dzieci zmarłych wskutek poronienia, po drugie symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało. Po trzecie będzie to również forma katechezy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym, że z człowiekiem mamy do czynienia od momentu poczęcia.
- Budowa grobu Dzieci utraconych w naszym mieście jest wynikiem dwóch lat załatwiania różnych formalności, rozmów z urzędnikami, lekarzami a przede wszystkim z rodzicami, którzy utracili dziecko – mówi ks. Jacek Kotowski. - Jak wiemy od dr Krzysztofa Dacha, kierownika Zakładu Patomorfologii w Łomży w naszym szpitalu jest około 300 poronień rocznie. To niestety duża liczba. Do tej pory doktor sam dbał o godne miejsce grzebania szczątek tych dzieci. Obecnie Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej zajęsią się uporządkowaniem tych sprawi i nadaniem im godnego wymiaru.
W listopadzie 2011 r. na Cmentarzu Komunalnym w Łomży przy ul. Przykoszarowej zakończył się pierwszy etap budowy tego Grobu – postawiono monument w stanie surowym. Drugi etap, czyli obłożenie monumentu dwoma kolorami granitu ruszył na wiosnę. Niebawem rozpoczną się prace rzeźbiarskie w piaskowcu, z którego artysta stworzy sylwetki dwóch aniołów naturalnych rozmiarów. Będą one symbolicznie strzec wejścia do Grobu. Grób zaprojektowała Grażyna Podedworna, artysta-plastyk z Łomży. Całość będzie symbolizowała rozłożone ramiona matki obejmujące dzieci.
- Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 9. czerwca br. o godz. 9:30 w parafii pw. Bożego Ciała w Łomży przy ul. Przykoszarowej. W tej chwili (maj/czerwiec) organizujemy spotkania duszpasterskie z wiernymi poszczególnych parafii. Informujemy rodziców jakie mają prawa w przypadku poronienia. Nie wszyscy są świadomi, że mogą zabrać szczątki swojego dziecka i godnie je pochować – dodaje ks. Jacek Kotowski.
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej zwróciło się z prośbą do prezydenta Łomży o prawne rozwiązanie problemu pogrzebów dzieci martwo urodzonych. Głosowanie na przyjęcie uchwały w tej sprawie, której projekt złożył prezydent Mieczysław Czerniawski odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta w środę 22. maja br.
Reklama
Pomnik – Grób Dzieci Utraconych
W Łomży powstaje Pomnik – Grób Dzieci Utraconych czyli zmarłych wskutek poronienia. Grób stoi na cmentarzu przy ulicy Przykoszarowej.
- 21.05.2012 16:47 (aktualizacja 22.08.2023 13:00)

Reklama
![Odkrycie „wodokaczki” nad Narwią. Co dalej z zabytkiem, który przypomniał Łomży o jej historii? - [VIDEO] Odkrycie „wodokaczki” nad Narwią. Co dalej z zabytkiem, który przypomniał Łomży o jej historii? - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-odkrycie-wodokaczki-nad-narwia-co-dalej-z-zabytkiem-ktory-przypomnial-lomzy-o-jej-historii-v-1776776116.png)


![Dzień otwarty w ZSTiO nr 4 w Łomży. Uczniowie poznają kierunki i wybierają przyszłość - [VIDEO] Dzień otwarty w ZSTiO nr 4 w Łomży. Uczniowie poznają kierunki i wybierają przyszłość - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-dzien-otwarty-w-zstio-nr-4-w-lomzy-uczniowie-poznaja-kierunki-i-wybieraja-przyszlosc-video-1776865394.jpg)
![Rodzinna opowieść o sztuce. Wernisaż, który połączył pokolenia - [VIDEO] Rodzinna opowieść o sztuce. Wernisaż, który połączył pokolenia - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-rodzinna-opowiesc-o-sztuce-wernisaz-ktory-polaczyl-pokolenia-video-1776442422.jpg)
Komentarze