130. rocznica urodzin Adama Chętnika – etnografa, badacza kultury kurpiowskiej, naukowca i posła II Rzeczypospolitej Polskiej przypada 20. grudnia. Z tej okazji Sejm uchwałą przygotowaną przez Komisję Kultury i Środków Przekazu oddał hołd „temu wybitnemu Polakowi, synowi polskiej ziemi, niestrudzonemu obrońcy polskości na Warmii i Mazurach”. Posłowie przypomnieli determinację Adama Chętnika w obronie Ojczyzny oraz entuzjazm, z jakim później odbudowywał niepodległą Polskę. Zwracają też uwagę na wkład, jaki wniósł jako naukowiec, poseł II RP „w zabezpieczenie kultury materialnej regionu kurpiowskiego, tworząc skanseny i instytucje badawcze”.
Adam Chętnik był autorem wielu artykułów, które budziły narodową i społeczną świadomość polskiej młodzieży wiejskiej. Głównym polem jego zainteresowania były tematy historyczno-etnograficzne i społeczno-gospodarcze dotyczące ziemi kurpiowskiej. Z jego inicjatywy powstał pierwszy skansen na Kurpiowszczyźnie – Muzeum w Nowogrodzie z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz Stacja Naukowo-Badawcza Towarzystwa Naukowego Płockiego, które zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Po wojnie zaangażował się w tworzenie Muzeum Północno-Mazurskiego w Łomży, współpracował z Muzeum Kultur Ludowych w Młocinach, Muzeum Ziemi w Warszawie oraz Kurpiowskim Muzeum w Nowogrodzie.
Rok 2015 został ustanowiony przez Sejmik samorządowy „Rokiem Adama Chętnika” w województwie podlaskim.

Komentarze