Karnawał drogowców 

  • 11.12.2019, 08:32
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Karnawał drogowców
Wprawdzie w kalendarzu jest grudzień, czyli czas Adwentu, ale rok drogowców rządzi się swoimi regułami. Dla nich końcówka roku to raczej karnawał wypełniony hucznymi imprezami. A za chwilę zacznie się drogowy „post”, czyli okres od 15 grudnia do 15 marca, kiedy nawet najbardziej ambitny inwestor musi pogodzić się z przerwaniem prac. Chyba że zima będzie taka, jak w tej chwili…

Biało-czerwone kilometry

To ile kilometrów biało–czerwonej wstęgi pan przygotował – zapytał wójta gminy Łomża Piotra Kłysa jeden z uczestników otwierania ulicy Armii Krajowej w Kupiskach Starych. Wójt z refleksem odparł, że kilka kilometrów i to powinno wystarczyć, choć uroczystości z symbolicznym udostępnianiem dróg kierowcom przewiduje całkiem sporo.

Wydaje się, że biało czerwone wstęgi w hurtowych ilościach powinno do planów budżetowych wprowadzić na najbliższy rok (albo i dłużej) wiele samorządów i instytucji administracji rządowej i drogowej. Będzie się bowiem działo. Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose po utworzeniu przemeblowanego rządu wspomniał zaakcentował sprawy drogowe. Wymienił „po nazwisku” dwie trasy niezwykle ważne dla województwa podlaskiego: Via Baltica, której realizacja się odbywa i Via Carpatia znajdująca się w fazie planowania.

Co słychać na  ekspresowej S61 (Via Baltica) informujemy nieco dalej, ale w dziedzinie modernizacji dróg krajowych, ekspresówki to nie jedyny temat. Mieszkańcy Łomży i Kolna dobitnie odczuwają zmiany po formalnym zakończeniu modernizacji ulic Wojska Polskiego (tak się składa, że w obu miastach to tranzytowe szlaki będące fragmentami dróg krajowych). W Kolnie to satysfakcja, że powinno być bezpieczniej i płynniej. W Łomży radość mieszkańców Nowogrodzkiej, z której tiry znikają i smutek na Wojska Polskiego, gdzie wracają po kilku miesiącach.

Wstęgi biało–czerwone lada dzień przegrodzą drogi wojewódzkie i zostaną przecięte podczas otwierania oficjalnego dla podróżujących. Tylko formalne sprawy pozostały do zakończenia obwodnicy Konarzyc i obwodnicy Kupisk. A, jak zapowiadał podczas pierwszej przymiarki budżetu województwa wicemarszałek Marek Olbryś, plany na przyszły rok w regionie łomżyńskim są dosyć ambitne.

Starosta łomżyński ziemski Lech Szabłowski kilka dni temu przecinał wstęgę na drodze Konarzyce – Łochtynowo. Wraz ze współpracownikami przygotował też wyjątkowo wiele wniosków na kolejne inwestycje drogowe z udziałem Funduszu Dróg Samorządowych, choć powiat należy do najmniej zamożnych w kraju.

Z tego samego źródła chce mocno zaczerpnąć także starosta łomżyński grodzki, czyli prezydent Mariusz Chrzanowski. Zapowiadają się wielkie „wykopki” na co najmniej 10 miejskich ulicach. 

Wstęgi do przecinania kupują też burmistrzowie i wójtowie miast i gmin. Fundusz Dróg Samorządowych spadł im jak z nieba, choć przecież wybory powygrywali zaledwie rok temu i przez cztery lata powinni cieszyć się błogim spokojem.                              

Gorąco na Via Baltica 

Potężny zastrzyk  środków unijnych otrzyma sektor drogowy w Polsce. Jak przekazuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wsparcie z UE zostanie przeznaczone na budowę trzech dróg ekspresowych o łącznej długości blisko 123 km: S61 na odcinku Ostrów Mazowiecka - Szczuczyn, S19 na odcinku Lasy Janowskie - Nisko Południe oraz odcinek S7 w województwie świętokrzyskim.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad umowy o dofinansowanie projektów ze środków unijnych. Łączna wartość tych inwestycji to około 4,35 mld zł. Unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wyniesie ponad 2,26 mld zł.

Najbardziej nas w Łomży interesujący jest wątek budowy drogi ekspresowej S61 na odcinku Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn. Podstawowe dane tego przedsięwzięcia: całkowita wartość projektu - 3 088 071 971,29 zł; dofinansowanie unijne - 1 636 870 479,79 zł; długość ok. 91 km, w całości w sieci bazowej TEN-T.

Według specyfikacji GDDKiA inwestycja obejmuje także m.in. budowę dziewięciu węzłów drogowych: Podborze, Śniadowo, Łomża Południe, Łomża Zachód, Nowogród, Łomża Północ, Stawiski, Grabowo, Szczuczyn; rozbudowę drogi ekspresowej S8 w obrębie węzła Podborze, budowę sześciu MOP, budowę i przebudowę odcinków innych dróg poprzecznych krzyżujących się z przedmiotową inwestycją ze względu na konieczność dostosowania istniejącego układu komunikacyjnego do przebiegu projektowanej drogi oraz jej przekroczenia (m.in. DW627, DK63, DK64); budowę obiektów inżynierskich w zakresie niezbędnym do sprawnego funkcjonowania zrealizowanej infrastruktur, wykonanie zieleni drogowej.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe