Via Carpatia przez Zambrów i Łomżę. - Ochrońmy cenne przyrodniczo tereny i wzmocnijmy gospodarczo Łomżę – mówi poseł Lech Antoni Kołakowski

  • 06.07.2021, 11:39 (aktualizacja 06.07.2021, 12:03)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Via Carpatia przez Zambrów i Łomżę. - Ochrońmy cenne przyrodniczo tereny…
Via Carpatia, czyli kluczowy korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową, to szlak, na który szczególną nadzieję ma wschodnia część kraju. Stanowić ma niezwykle wygodne połączenie Suwałk, Białegostoku, Lublina, Rzeszowa i Krosna. To również trasa, która połączy Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji, czyli polskie i litewskie nadbałtyckie porty z tymi na południu Europy. Dzisiaj szlak Via Carpatia – częściowo już dostępny, a częściowo realizowany i projektowany – liczy kilka tysięcy kilometrów. Na terenie Polski to trasa, której łączną długość szacuje się na około 700 km. Na terenie Polski w skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16, S19 pomiędzy miejscowościami Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa). Dotychczas w ramach szlaku Via Carpatia w Polsce do użytkowania oddano: obwodnicę Suwałk, obwodnicę Augustowa oraz jednojezdniowe obwodnice Kocka i Woli Skromowskiej oraz Międzyrzeca Podlaskiego w ciągu drogi ekspresowej S19, zachodnią obwodnicę Lublina w ciągu S19, a także trasę Sokołów Małopolski - Stobierna - Rzeszów Południe. W sumie to odcinki o łącznej długości 75,3 km. W województwie podlaskim Via Carpatia przebiegać ma przez Siemiatycze - Bielsk Podlaski – Białystok – Knyszyn – Mońki – Grajewo – Ełk – Suwałki. Zmiany jej przebiegu w regionie chce poseł Lech Antoni Kołakowski. - Zabiegam o to, aby szlak Drogi Ekspresowej Via Carpatia zmienić w ten sposób, aby przebiegając Polską wschodnią nie zagrażał on cennym przyrodniczo terenom, chronionym przez Narwiański Park Narodowy, a docelowo mógłby stać się także łącznikiem z Via Balticą tu na Ziemi Łomżyńskiej - mówi parlamentarzysta.

W związku z tym poseł Lech Antoni Kołakowski proponuję zmianę obecnego przebiegu Via Carpatii na odcinku  Siemiatycze – Malewice – Bielsk Podlaski. Parlamentarzysta chce, aby trasa w Siemiatyczach skierowana została na północny zachód, na Wysokie Mazowieckie – Zambrów i Łomżę, gdzie w węźle po zachodniej stronie miasta łączyłaby się z Via Balticą.

W tym celu poseł Lech Antoni Kołakowski podjął już działania o zmianę przebiegu południowej obwodnicy Zambrowa, wskazując dwa nowe warianty. Pierwszy z nich zakłada oddalenie obwodnicy od Zambrowa poza Długobórz Pierwszy, natomiast drugi wariant przewiduje oddalenie obwodnicy od Zambrowa poza Długobórz Drugi i skierowanie pod Wdziękoń Pierwszy. W drugim wariancie nowy węzeł Zambrów Zachód pod Łomżą łączyłby się z drogą ekspresową Via Baltica. Wniosek trafił już do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która rozpoczęła prace nad dokumentacją na to zadanie. GDDKiA wyłoniła wykonawcę studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej. Firma Schuessler Plan Inżynierzy połączy etap rozważań nad możliwym przebiegiem obwodnicy Zambrowa (uproszczone Studium Korytarzowe), w ramach którego dotychczas wskazanych zostało osiem korytarzy, z opracowaniem STEŚ. W ramach STEŚ przeanalizowane zostaną minimum 3 warianty (najbardziej optymalne) z etapu uproszczonego Studium Korytarzowego. Wniosek posła Lecha Antoniego Kołakowskiego także jest rozpatrywany.

- Proponowane przeze mnie warianty oddalają od centrum Zambrowa Południową Obwodnicę miasta i dają szersze możliwości rozwoju miasta Zambrów, terenów budowlanych oraz inwestycyjnych – wyjaśnia poseł Lech Antoni Kołakowski. - Ale wniosek ten nie dotyczy tylko Zambrowa, i jego południowej obwodnicy. Jest także bardzo ważny pod względem komunikacyjnym dla Polski wschodniej, gdyż Łomża jest miastem strategicznym w tej części kraju z uwagi na przebiegającą przez nią Via Balticę. Połączenie Drogi Ekspresowej S61 z Via Carpatią jeszcze bardziej umocniłoby znaczenie gospodarcze Łomży – przekonuje parlamentarzysta.

Poseł Lech Antoni Kołakowski chce, aby południowa obwodnica Zambrowa została uwzględniona jako część składowa Via Carpatii. W tej sprawie zamierza także osobiście spotkać się z Tomaszem Żuchowskim p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe