Wspólne decyzje dla dobra seniorów [FOTO] 

  • 26.10.2021, 12:29 (aktualizacja 26.10.2021, 12:38)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Wspólne decyzje dla dobra seniorów [FOTO]
Sytuacja demograficzna wymusza od decydentów większej liczby działań skierowanych do seniorów, ale też sprzyja budowaniu koalicji w celu wzmocnienia głosu seniorów oraz zwiększenia ich wpływu na kształtowanie polityk publicznych.

Duże znaczenie przypisuje się przedstawicielstwu środowiska osób starszych w samorządzie czyli radom seniorów, które wykorzystując swój głos doradczy, opiniodawczy i inicjatywny mogą wspierać władze lokalne w reagowaniu na potrzeby osób starszych nie tylko w środowisku lokalnym, ale również w regionie i kraju.

Łomżyńska Rada Seniorów współpracuje z ogólnopolskimi organizacjami, które w swoich działaniach reprezentują blisko dziewięciomilionowe środowisko osób starszych.

 

Ogólnopolskie Porozumienie o Współpracy Rad Seniorów

Łomżyńska Rada Seniorów jest członkiem Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów z siedzibą w Krakowie. Porozumienie powstało w 2015 roku i skupia kilkadziesiąt rad z całego kraju. Jego nadrzędnym celem jest zaszczepienie w społeczeństwie idei powstawania rad seniorów oraz ich demokratycznego wyboru, budowanie spójnego i przemyślanego programu polityki senioralnej, a także wzmocnienie wiedzy, świadomości i umiejętności środowisk senioralnych i ich liderów. Od kilku lat działania rad seniorów zrzeszonych w Porozumieniu koncentrują się wokół prac związanych z przyjęciem zmian w ustawach samorządowych dotyczących rad seniorów, likwidacji barier i utrudnień w pracy rad oraz zwiększenia wpływu na ustawodawstwo parlamentarne w sprawach seniorów. 

Wzmocnieniu współpracy rad seniorów służą kongresy lub konwenty organizowane w Krakowie. W trakcie spotkań przedstawiciele rad seniorów z całej Polski mają możliwość wymiany doświadczeń, przedyskutowania problemów z jakimi spotykają się w działalności oraz podjęcia szeregu ważnych decyzji służących wpływowi na bieżącą sytuację społeczną w kraju.

Ostatni Ogólnopolski Konwent Rad Seniorów i Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów odbyły się 27 sierpnia 2021 r. w Krakowie. Szczególnie dużo uwagi poświęcono na nim programom rządowym skierowanym do seniorów oraz toczącej się batalii o nowelizację ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa w zakresie dotyczącym możliwości powoływania rad seniorów na wszystkich szczeblach samorządu, a także zrównania praw rad seniorów z prawami rad młodzieżowych. Delegaci Konwentu skierowali w tej sprawie wystąpienia do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, Przewodniczącej Komisji ds. Polityki Senioralnej Joanny Borowiak oraz Przewodniczącego Komisji ds. Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Tomasza Ławniczuka. Podjęli też uchwały powołujące stałych przedstawicieli do Sejmowych Komisji: ds. Polityki Senioralnej, ds. Zdrowia, ds. Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej a także w sprawie powołania Zespołu eksperckiego ds. monitorowania rządowego programu „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo. Uczestnictwo. Solidarność”.

Wybrano również władze Porozumienia na kolejną kadencję – przewodniczącą została Barbara Szafraniec.

W Konwencie wzięła udział Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Polityki Senioralnej dr. Anna Okońska-Walkowicz, która podkreślała ważność osób starszych dla lokalnych samorządów i możliwość wykorzystania ich „energii, doświadczenia, inspiracji, mądrości i wolnego czasu”.

Łomżyńską Radę Seniorów reprezentowała Przewodnicząca Grażyna Czajkowska.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe