2020. Rok, który nauczył nas wiele [FOTO]  

  • 13.01.2021, 14:49 (aktualizacja 15.01.2021, 11:13)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
2020. Rok, który nauczył nas wiele [FOTO]
Zaczynało się w Łomży taneczną muzyką na czerwonej kostce Starego Rynku i sztucznymi ogniami lecącymi w niebo na każdej ulicy. W Polsce było podobnie. W całej reszcie świata też, choć już może nie w Chinach. Pierwsze przypadki dziwnej "grypy" odnotowane zostały tam w grudniu 2019 roku. Dlatego też mamy COVID-19, a nie 20.

Po świątecznych feriach dzieci wróciły do szkół, na dłuższe zimowe ferie sporo osób wybrało się na narty np. do Włoch. Wielu wróciło zakaszlanych i rozgorączkowanych, ale przecież przeziębienia i grypa zimą to normalka. Niektóre choroby jednak trwały dłużej niż zwykle i były gorsze niż zwykle. Wieści we współczesnym świecie rozchodzą się błyskawicznie i już słyszeliśmy, że od strony Chin zbiera się na poważną burzę. W pierwszych dniach lutego w Tygodniku Narew opublikowaliśmy artykuł "Chiński strach" o znikających z aptek maseczkach i lekach. Miesiąc później tytuł tekstu brzmiał już "Chińska groza". Zaraz potem gruchnął grom - zaraza dotarła do Polski. Chwilę później do Łomży. 

Musieliśmy się nauczyć nowego życia i języka. Jednoimienny, kwarantanna, izolacja, dezynfekcja, lockdown, maseczki, zdalna praca i nauka, tarcza antykryzysowa, mobilny punkt pobrań, kultura w sieci, obostrzenia, a przede wszystkim: koronawirus, pandemia, COVID-19, SARS-CoV-2. To nowy "słownik codzienny". Skończyło się podawanie rąk. Grozę budziło kaszlnięcie w autobusie czy kościele. Zachowaj dystans - głosiły autorytety. Szokowały liczby - dobowy rekord zakażeń w Łomży - 15, w Polsce - 900 (jeszcze w sierpniu). Po kilku tygodniach były to już setki i tysiące dziennie. Teraz jest w kraju około 1,4 miliona zakażonych. Zmarło ponad 31 tysięcy osób. W województwie podlaskim było i jest przeszło 36 tysięcy zakażonych i ponad 900 śmiertelnych przypadków. 

Ta pandemia nie uśmierca masowo. Ale koronawirus może oznaczać śmierć dla każdego. Tak szokującą jak w przypadku młodego przecież i wysportowanego Mariusza Giełguta czy starszego, ale pełnego energii radnego Witolda Chludzińskiego. Wielu z tych, którzy kpią z zagrożeni niech zapyta za jakiś czas swoich bliskich i znajomych, którzy wyszli z choroby: jak się im oddycha, czy nie odczuwają zmęczenia po kilku schodkach, czy potrafią wszystko zapamiętać?

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe