Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 07:41
Reklama
News will be here

2020. Rok, który nauczył nas wiele [FOTO]

Zaczynało się w Łomży taneczną muzyką na czerwonej kostce Starego Rynku i sztucznymi ogniami lecącymi w niebo na każdej ulicy. W Polsce było podobnie. W całej reszcie świata też, choć już może nie w Chinach. Pierwsze przypadki dziwnej "grypy" odnotowane zostały tam w grudniu 2019 roku. Dlatego też mamy COVID-19, a nie 20.
2020. Rok, który nauczył nas wiele [FOTO]

 

Wrzesień

Miesiąc pamięci. W Wiźnie tradycyjnie odbyły się duże uroczystości poświęcone bohaterom walk we wrześniu 1939 roku, "Polskich Termopil".. Koło Wierzbowa powstało miejsce pamięci walki grupy żołnierzy niepodległościowego podziemia z UB i NKWD we wrześniu 1945 roku. Upamiętnianie agresji sowieckiej 17 września 1939 odbyło w Łomży i innych miejscach.

Twórczość plastyczną Jerzego Swoińskiego zaprezentowała Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży. Jesteśmy dumni, że prace Jerzego Swoińskiego można także zobaczyć na ścianach redakcji Grupy Medialnej Narew.   

Dziękujemy Wam za korzenie wolności - powiedział ksiądz Jacek Czaplicki do uczestników uroczystości 40-lecia NSZZ Solidarność w Łomży. Byli wśród nich m. in. historyczni przewodniczący Oddziału w Łomży Sławomir Zgrzywa i  Marek Olbryś oraz obecny Henryk Piekarski.  

Obrodziły grzyby. Na szczęście z lasów zniknęły wcześniej szlabany.

Czeki dla jednostek OSP w subregionie łomżyńskim przekazał wicemarszałek Marek Olbryś. W całym województwie do druhów trafiło rekordowe 2,5 miliona złotych i jeszcze kilkaset tysięcy dla jednostek  walczących z pożarem nad Biebrzą. 

"Zrównoważona mobilność" -  to hasło, pod którym kryje się ogromny program komunikacyjny w Łomży. Jego głównymi składnikami stały się budowa nowego dworca autobusowego (centrum przesiadkowego), który został  oficjalnie  otwarty we wrześniu, zakup ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej i system miejskich rowerów. 

Łomżyńskich akcentów nie miał tym razem finał Podlaskiej Marki Roku, czyli wyróżnienia przyznawanego szczególnie ciekawym produktom, wydarzeniom, zjawisko, inwestycjom, którymi może się chlubić województwo. Honorowym  Ambasadorem Województwa została w 16. edycji ekstraklasowa Jagiellonia Białystok.  

Poseł Lech Antoni Kołakowski stał polityczną gwiazdą ogólnopolskich mediów. Stanowczo sprzeciwił  się wprowadzanej przez jego macierzyste Prawo i Sprawiedliwość ustawie znanej jako "piątka dla zwierząt". Nie dał się przekonać w rozmowach z szefami PiS, ogłosił odejście z partii i przyjął status posła niezrzeszonego. Utracił też funkcje sejmowe i regionalne (nowym pełnomocnikiem w Łomży i regionie został Piotr Modzelewski, radny Sejmiku)     "Postępuję zgodnie z wolą wyborców" - konsekwentnie  utrzymywał łomżyński poseł. 

Odnowiony pomnik Stacha Konwy z dębowego pnia i kamieni odsłonięty został w Lesie Jednaczewskim, gdzie kurpiowski bohater zginął.   

Karolina Kuczyńska jako pierwsza łomżynianka wzięła udział w finałowej fazie znanego programu Top Model. Do ostatecznej rozgrywki nie weszła, ale zdobyła wielu wielbicieli i ma szansę na modową karierę.    

Okazało się, że Karolina Kuczyńska nie jest jedyną przepiękną łomżynianką. Mimo pandemicznych kłopotów Anna Kurządkowska-Kosińska doprowadziła do finału wybory Miss Ziemi Łomżyńskiej i Miss Nastolatek Ziemi Łomżyńskiej, Zwyciężyły Wiktoria Ciochanowska i Ewelina Gutowska. Laureatka z 2018 roku Wiktoria Wiśniewska odniosła swój kolejny sukces międzynarodowy. Na wyborach Miss Globe w Albanii zdobyła tytuł Miss Golden Girl.   

Nagrody Glogerowskie przyznane po raz 31. Wśród laureatów jest Artur Gaweł,  dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. 

W hiszpańskim San Sebastian, na znanym festiwalu filmowym, światową premierę miał film "Jak najdalej stąd", czyli drugi w reżyserskiej karierze film Piotra Domalewskiego. Pochodzący z Łomży aktor i reżyser został też zakwalifikowany ze swoim dziełem do finału festiwalu polskich filmów fabularnych w Gdyni. Takiego morza nagród jak za "Cichą noc" nie zdobył, ale wyjechał w z konkursu z laurami za scenariusz swego autorstwa, muzykę Hani Rani i aktorski debiut Zofii Stafiej. 

 

Październik 

"Cudowna Weta". Pod takim tytułem opisaliśmy w Tygodniku Narew wielkie święto niezwykłej szkoły, czyli kierowanego przez Bogumiłę Olbryś  Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 imienia Ludwika Bojanusa w Łomży. Szkoła słynąca ze swych absolwentów i ciekawych inicjatyw powstała 70 lat temu.

Województwo podlaskie okazało się najlepsze w wydatkach inwestycyjnych i pozyskiwaniu funduszy na zadania transportowe. Tak wynika z rankingu samorządowego pisma "Wspólnota".  

Przeciwko "piątce dla zwierząt" protestowali na drogach i ulicach regionu oraz całej Polski rolnicy. Niektórym posłom wysypali przed domami obornik, ale Lechowi Antoniemu Kołakowskiemu i Stefanowi Krajewskiemu nie.  

Rok akademicki rozpoczęły łomżyńskie uczelnie. Hybrydowo, zdalnie, cyfrowo, ale jednak... 

Czarne Marsze zwane także  Czarnymi spacerami  przeszły także ulicami Łomży. Kobiety i wspierające je mężczyźni wyrazili w ten sposób protest przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które odbiera możliwość aborcji po stwierdzeniu ciężkiej choroby dziecka. 

 

Listopad 

Po raz pierwszy od niepamiętnych lat zabrakło przy bramach zabytkowego cmentarza w Łomży kwestarzy z puszkami. Zbiórka na ratowanie pereł nekropolii innymi metodami przyniosła 5,5 tysiąca złotych.  

Budowa gazociągu Polska - Litwa rozpoczęła się w okolicach Nowogrodu. A z Narwi wydobyto w pobliżu pozostałości radzieckiego mostu pontonowego z II wojny. Ale tych faktów chyba nic nie łączy  

Nie zapomnieliśmy o 105. rocznicy urodzin Hanki Bielickiej. 

Łomżyniak Michał "Nisha" Jankowski najlepszym e-sportowcem świata w grze Dota 2. 

 

Grudzień

W Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu nie zagrały ligawki, trombity, bazuny i inne instrumenty pasterskie. Tradycyjny konkurs odwołał koronawirus. 

Powiało grozą. Wilk zamordował kilka przydomowych psów w jednej z miejscowości w dolnie Narwi. Po kilku dniach ataki koło domostw się skończyły.

Adam Kalinowski, pochodzący z Łomży wokalista wspaniale zaprezentował się w znanym programie telewizyjnym The Voice of Poland. Wokalista zajął w nim drugie miejsce.

Dwa tymczasowe szpitale dla chorych na COVID-19 powstały w Białymstoku. 

Województwo podlaskie na pół roku przejęło prezydencję w Konwencie Marszałków Województw RP.

Otwarty został w Łomży terenowy oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Krew to nieodmiennie najcenniejszy dar. A obecnie niezwykle ważne stało się też osocze.  

Blisko 48 milionów złotych trafiło do województwa z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych  aby zrekompensować nieco samorządom "pandemiczne" kłopoty z inwestycjami. Niektóre miasta i gminy nie dostały nic, a ich władze uznały, że to z powodów politycznych rządzący nie kierują pieniędzy tam, gdzie nie rządzi PiS. O tym, że to nie jest takie proste boleśnie przekonali się samorządowcy z Kulesz Kościelnych. Też nie dostali nic, mimo że w każdych wyborach rekordy poparcia zyskują tam kandydaci spod znaku PiS.   

Nie odbyła się mająca piękną tradycję miejska Wigilia w Łomży. Przeto w tym miejscu i już po rozpoczęciu 2021 roku życzymy wszystkim naszym Czytelnikom i Przyjaciołom, ale także wszystkim, którzy przyjaźń kierują w inne strony, by reszta roku była dla Państwa zdrowa, bezpieczna, zamożna, ale też nie nudna. A wszystkim, którzy się starają ratować nas od smutku - o niektórych piszemy w podsumowaniu - serdecznie dziękujemy.    




Podziel się
Oceń

Komentarze