Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 07:34
Reklama
News will be here

2020. Rok, który nauczył nas wiele [FOTO]

Zaczynało się w Łomży taneczną muzyką na czerwonej kostce Starego Rynku i sztucznymi ogniami lecącymi w niebo na każdej ulicy. W Polsce było podobnie. W całej reszcie świata też, choć już może nie w Chinach. Pierwsze przypadki dziwnej "grypy" odnotowane zostały tam w grudniu 2019 roku. Dlatego też mamy COVID-19, a nie 20.
2020. Rok, który nauczył nas wiele [FOTO]

 

Maj

Świąteczna majówka się odbyła. Szybko i w maskach. 

Ogłoszony został program budowy nowych przystanków kolejowych. W regionie powstaną m. in. w Śniadowie czy Łubnicy Łomżyńskiej 

Obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. W tym roku mija 30 lat od dnia jedynej wizyty głowy Kościoła Katolickiego w historii Łomży.   

Decyzje "polityczne" zapadły i rozpoczęły się przygotowania do częściowego otwierania łomżyńskiego szpitala dla pacjentów innych niż zakażonych koronawirusem.   

Jedyne pewne  rzeczy to śmierć i podatki. Aż tu nagle podatkowe zeznania można było składać o miesiąc dłużej niż zwykle. Śmierć się nie dała przekonać, żeby tak roczek więcej dla każdego... 

 

Czerwiec

Kasztany zapomniały już o kwiatach, a tu dopiero matury. 

Kampania prezydencka rozgorzała na dobre. Odwiedzali Łomżę i region prawie wszyscy ważniejsi kandydaci. Urzędującego prezydenta wspierali też przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim i parlamentu.    Ostatecznie Andrzej Duda wygrał w drugiej turze z Rafałem Trzaskowskim, a trochę wygraliśmy wszyscy, bo takiej frekwencji to już dawno nie było. 

Przyszły ulicami procesje Bożego Ciała. To wraz z nadejściem ciepłych dni dawało nadzieję, że epidemia zwalnia. Kilka tygodni później jednak koszmar wrócił, wielokrotnie silniejszy.

Redaktor Bogusław Wołoszański odkrywał tajną historię XX wieku w schronach z 1939 roku Nowogrodzie.

Oficjalnie i na dworcu kolejowym minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w towarzystwie m. in. marszałka Artura Kosickiego i wicemarszałka Marka Olbrysia ogłosił decyzję o przebudowie szlaku Białystok - Czyżew (element Rail Baltica) oraz rewitalizacji linii kolejowej Łomża - Śniadowo. Kilka miesięcy później podpisane zostały stosowne umowy. 

 

Lipiec

Bez problemów tym razem zarząd województwa podlaskiego uzyskał od Sejmiku wotum zaufania i absolutorium za poprzedni rok. 

"Kordelas Leśnika Polskiego", czyli ważne honorowe wyróżnienie środowiska leśników otrzymał wicemarszałek Marek Olbryś.

Odetchnęliśmy nieco od wirusa, zrobiło się cieplej i - niestety - nad wodą znów zdarzyło się kilka tragedii. Chociaż mniej niż  poprzednich latach. 

Można było poczuć dumę, że Łomża się nie daje. Jacek Szymański, Dariusz Wójcik i ich artystyczni przyjaciele oraz Jarosław Cholewicki z Regionalnego Ośrodka Kultury nie pozwolili przerwać tradycji  Festiwalu Muzyczne Dni  Drozdowo - Łomża. Było koncertów mniej, były skromniejsze. ale muzyka dotarła do odbiorców. Niezłomni Jacek Szymański i Dariusz Wójcik m. in. za to otrzymali nieco później medale "Gloria Artis". Szacunek i podziw zdobyli także inni niezłomni, którzy doprowadzili do finału wydarzenia dające radość ludziom i pozwalające ocalić tradycje: Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora z 33. edycją Spotkań Teatralnych "Walizka" ;Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej z Festiwalem Sacrum et Musica; Anna Kurządkowska-Kosińska z wyborami Miss Ziemi Łomżyńskiej; profesor Ludwik Malinowski i SSP "Stopka" z kolejną edycją nagród i medali Zygmunta Glogera.     

Łomżyńska PWSIiP utrzymała miejsce w krajowej czołówce państwowych uczelni zawodowych w rankingu "Perspektyw". 

"Gazeta Seniora" po raz pierwszy towarzyszyła Tygodnikowi Narew. I absolutnie nie ostatni, bo seniorzy w wydawnictwie "Srebrni" mają o czym pisać. 

 

Sierpień

Wojsko na dobre wróciło do Łomży. 18 Pułk Logistyczny dowodzony przez pułkownika Pawła Gałązkę po raz pierwszy zaprosił na swoje święto. Jednostka wystąpiła do władz wojskowych o oficjalną zgodę na przyjęcie tradycji 33 Pułku Piechoty, generała Mariana Stanisława Raganowicza (obrońcy Łomży z 1920 roku) jako patrona, dodanie do nazwy określenia "Łomżyński" oraz ustanowienie 14 sierpnia pułkowego święta. 

W Piątnicy, Kolnie, Lemanie i wielu innych miejscowościach województwa zorganizowane zostały wydarzenia upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i późniejszych walk, które doprowadziły do całkowitego zwycięstwa w wolnie polsko - bolszewickiej.

8 milionów złotych otrzymał oddział laryngologiczny, którym kieruje Dorota Kuryga, łomżyńskiego szpitala na opracowanie procedur i badania naukowe, które pozwolą ustanowić bezpieczne zasady pracy laryngologów w warunkach epidemii chorób zakaźnych. Wyniki pionierskiego przedsięwzięcia będą mogły być stosowane we wszystkich polskich (a może i światowych) placówkach ochrony zdrowia. 

 




Podziel się
Oceń

Komentarze