Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here

2017. To był całkiem ciekawy rok

Czy był tylko rokiem, który poprzedza Wielki Jubileusz Łomży, czy ma swoją własną twarz? Rok 2017. Czy jest godny zapisania w pamięci, czy powinien jak najszybciej zniknąć jak zżółkłe kalendarze? Przypomnijmy sobie niektóre powitania i pożegnania, uśmiechy i łzy, budowle i ulotne emocje 2017 roku.
2017. To był całkiem ciekawy rok

Zenek Martyniuk  i wszystko jasne. Dni Łomży w 599. rocznicę praw miejskich "były fantastyczne" - jak mówili nam mieszkańcy i goście.

Fachowość doceniona. Beata Orzołek, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży, została zastępcą prezesa centrali ARiMR w Warszawie. jej miejsce w regionie zajął Wiesław Grzymała, przewodniczący Rady Miejskiej Łomży.  

Najznakomitsi przedstawiciele duchownych i świeckich instytucji życia publicznego Łomży dokonali otwarcia przebudowanego odcinka ulicy Zawadzkiej. Podobnych uroczystości było w 2017 roku w mieście znacznie więcej. Inwestycje drogowe trochę utrudniały życie mieszkańcom, ale kiedy już zostały zakończone... Nic, tylko jeździć, ale zwalniać też tam, gdzie trzeba .     

I dla uczniów  znowu przyszły wakacje...

Lipiec - Sierpień

Lato ma swoje prawa. Przede wszystkim do zwolnienia rytmu. Na ścianach kilku budynków w Łomży pojawiły się malowidła (murale) nawiązujące do ważnych historycznych wydarzeń. 

Niezawodny jest Jacek Szymański i jego artystyczni przyjaciele. Już po raz 24. na kilkanaście letnich dni przenieśli melomanów w świat muzyki klasycznej, musicalowej, popularnej. Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża to już instytucja. 

"Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat". Znane hebrajskie powiedzenie znalazło się na tablicy odsłoniętej w Zbójnej dla uczczenia pamięci "dobrego sąsiada" Władysława Rosińskiego. Ryzykując wiele ocalił w pierwszych dniach II wojny światowej trzy żydowskie rodziny: Chmiel, Ozdoba i Gibałka przewożąc je z terenu zajętego przez Niemców do Rosji. Potomkowie uratowanych oddali mu hołd pomnikiem.

Powstanie Warszawskie, pamięć łomżyńska. Młodzi i nie tylko młodzi ludzie z Łomży oddali hołd bohaterom. Wśród warszawskich powstańców było co najmniej 150 osób związanych z Łomżą. Jeden z nich, Mieczysław Bruszewski "Pudel", kawaler orderu Virtuti Militari wziął udział w łomżyńskiej uroczystości. 

Siostro, bracie - tak mówią do siebie uczestnicy pieszej pielgrzymki z Łomży do Częstochowy. Pątnicy z Diecezji Łomżyńskiej na Jasną Górę powędrowali już po raz 32. 

Wojska powinno być w Łomży więcej - zupełnie zgodni są w tej sprawie uczestnicy życia publicznego. Przekonanie to wyrażali  w dniu Święta Wojska m. in. poseł Lech Antoni Kołakowski i prezydent Mariusz Chrzanowski . No i słowo stało się... batalionem (patrz - Wrzesień).

Świat może wariować, polityka szaleć, ale pewne sprawy są "nietykalne'. Jak Święto Chleba w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, jak zapach pola w czasie żniw, jak zapach pieczonego chleba. A oni, na tych swoich gumnach, niech się hejtują...     

Łomża pomogła dotkniętym tragicznym huraganem gminom na Pomorzu. Pojechały tam dary rzeczowe i pieniądze. Mieliśmy i my swoje kataklizmy. Na szczęście łomżyńscy strażacy radzą sobie nawet w warunkach potopu.

Gościńca Łomżyńskiego, czyli od wielu lat rozrywkowej i muzycznej kulminacji lata w mieście, w 2017 roku nie było. Wróciło za to po latach Lato z Radiem. Koncert w sercu osiedla Południe z udziałem m. in. Magdy Steczkowskiej oraz zespołów Papa D. i Lady Pank okazał się wielkim wydarzeniem.

"Marszałek nie chce dać, Łomża nie umie wziąć". Takie dwa poglądy określały przez ostatnie lata relacje władz miasta z Urzędem Marszałkowskim. Okazało się jednak, że marszałek potrafi dawać, a Łomża korzystać - spływają do miasta unijne miliony np. na modernizacje ulic, ale też na szkolenia i studia dla osób poszukujących swego miejsca na rynku pracy.        




Podziel się
Oceń

Komentarze