Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here

Łomżyńskie MPK - rok ważnych wyzwań

Może to powiedzenie już nieco zużyte, ale mam przekonanie, że rzeczywiście wszyscy ciągniemy ten wózek, czy może raczej - autobus, w jednym kierunku - mówi Janusz Nowakowski, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacja ZB w Łomży.
Łomżyńskie MPK - rok ważnych wyzwań

Przypomina, że kiedyś w programie Kabaretu TEY Zenona Laskowik i Bogdana Smolenia padł taki gorzko - zabawny żart że "z zakładem pracy jesteśmy bardzo związani, szczególnie przez kasę zapomogową" .

- Otóż w naszym przedsiębiorstwie słyszałem wersję zupełnie odmienną: "każdy chce pracować w MPK do emerytury i jeszcze dzień dłużej". W naszej branży wyjątkowo na miejscu jest porzekadło o trybikach jednej maszyny. W konstrukcji pojazdów nie ma elementów zbędnych. Każdy element ma swoje przeznaczenie i zadanie. Myślę, że pracownicy MPK też mają poczucie, że od każdego z nich coś w firmie zależy - dodaje dyrektor.

Elektryczne autobusy

Nagroda dla dobrego pracodawcy jest dobrą zapowiedzią innych ważnych wydarzeń w działaniach łomżyńskiego MPK w tym roku. Przedsiębiorstwo poszukuje coraz to nowych możliwości rozwoju.

Szczególnie ważne konsekwencje powinna mieć decyzja władz miasta o przystąpieniu w ubiegłym roku do programu na rzecz bezemisyjnego transportu publicznego.

- To bardzo dobra inicjatywa rządu Prawa i Sprawiedliwości, w którą jako miasto Łomża się włączamy – deklaruje prezydent Mariusz Chrzanowski.

Rozwój sektora elektromobilności w Polsce, to jeden z kluczowych punktów rządowej "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Autobusy z napędem elektrycznym mają zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, obniżyć poziom hałasu oraz poprawić komfort podróżowania mieszkańców. Ministerstwo Rozwoju, wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju realizuje zawarty w Strategii projekt flagowy "e-Bus", którego celem jest stymulowanie projektowania i produkcji polskich autobusów elektrycznych na potrzeby komunikacji miejskiej, propagowanie, promowanie i upowszechnianie elektromobilności w Polsce.

- Łomża wśród ośrodków, które najodważniej podjęły inicjatywę. Na wschód od Wisły i na północ od Bugu nie ma żadnego innego miasta o takim zaangażowaniu i zaawansowaniu w program - mówi Janusz Nowakowski, dyrektor MPK.

Miasto zamierza zakupić 10 pojazdów o napędzie bateryjnym lub bazujących na ogniwach wodorowych. Jeśli będą spełniały oczekiwania, możliwe będzie dokupienie kolejnych 10 po preferencyjnej cenie.

- Udział w programie e-bus jest ważnym działaniem strategicznym Łomży. Dzięki temu obowiązki, które i tak nakłada na samorządy ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisana w lutym 2018 roku przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w dużej mierze będą mogły zostać zrealizowane za środki zewnętrzne - podkreśla prezydent Mariusz Chrzanowski.




Podziel się
Oceń

Komentarze
Sarsiad 27.02.2018 08:42
MPK ma myjnie samochodową ,wiec udostepnijcie ja dla mieszkańców a będzie na siebie zarabiała.