Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here

Łomżyńskie MPK - rok ważnych wyzwań

Może to powiedzenie już nieco zużyte, ale mam przekonanie, że rzeczywiście wszyscy ciągniemy ten wózek, czy może raczej - autobus, w jednym kierunku - mówi Janusz Nowakowski, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacja ZB w Łomży.
Łomżyńskie MPK - rok ważnych wyzwań

Zgodnie z ustawą, od 2021 r. udział autobusów zeroemisyjnych we flocie użytkowanych pojazdów  ma wynosić 5%, a od 2025 -20%.  

W ramach przygotowania do eksploatacji autobusów elektrycznych, MPK ZB w Łomży zrealizowało już pierwszy etap pozyskiwania energii odnawialnej – zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne o mocy 28,6 kWh.  Dodatkowo została zaprojektowana instalacja paneli fotowoltaicznych o mocy kolejnych 300 kWh wraz z zadaszonymi stanowiskami do ładowania autobusów elektrycznych. Na ostatnim roboczym spotkaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach projektu e-bus zgłoszona została przez MPK ZB w Łomży inicjatywa zaprojektowania magazynu energii zintegrowanego z panelami fotowoltaicznymi w oparciu o wykorzystanie wodoru i ogniw paliwowych do ładowania autobusów na terenie zajezdni oraz pętli w Łomży. Ze względu na innowacyjność pomysłu są szanse na objęcie MPK ZB dodatkowym programem badawczo – rozwojowym i wdrożeniem tego projektu w naszym mieście.

- Nie wchodząc w szczegóły technologiczne, decydujące znaczenie miałyby tu tlen i wodór i umiejętności przechowywania energii i jej wydatkowania, wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna - mówi Janusz Nowakowski.


Bezpłatna komunikacja?
Prezydent Mariusz Chrzanowski rozważa możliwość wprowadzenia bezpłatnej komunikacji w Łomży. Będzie się to jednak wiązało z przekształceniem MPK z zakładu budżetowego, w spółkę prawa handlowego.

– Za zgodą Rady Miejskiej przygotowywany jest przetarg na opracowanie analizy, która pozwoli ocenić nam koszty oraz zasadność, zarówno przekształcenia MPK, jak również wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej w Łomży – informuje Mariusz Chrzanowski.

Dodaje, że komunikacja miejska na terenie Łomży jest już aktualnie w dużej części bezpłatna. Sporo grup społecznych korzysta z bezpłatnych przejazdów m.in. osoby posiadające Kartę Seniora czy Kartę Dużej Rodziny. Również wiele osób korzysta  z przejazdów ulgowych. Są to głównie uczniowie i studenci. Pełną odpłatność za przejazd - 2,80 zł z biletem papierowym i 2,60 zł z elektronicznym - ponosi zaledwie kilkanaście procent pasażerów MPK. Do tego dochodzą realizowane w ostatnich latach różne bezpłatne linie komunikacji miejskiej np. cmentarna czy wigilijna.

- Bezpłatna komunikacja to oczywiście decyzja prezydenta i całego samorządu. Wydaje mi się, że także w bliskiej współpracy z okolicznymi gminami. Naszym zadaniem byłoby jak najlepsze przygotowanie do realizacji tego zadania. Uczymy się i zbieramy doświadczenia w tych ośrodkach, gdzie idea jest już realizowana. Warto wskazać, że byłoby to także ograniczenie pewnych kosztów, np. związanych z drukiem, dystrybucją biletów, całym systemem kontrolowania przejazdów - tłumaczy dyrektor Janusz Nowakowski.

A możliwość pozyskiwania przez MPK w formule Zakładu Budżetowego dodatkowych środków z innych źródeł jest jednak mocno ograniczona przepisami. Dlatego wprowadzenie bezpłatnych przejazdów i wiele innych przedsięwzięć będzie możliwe jedynie po przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę.


 




Podziel się
Oceń

Komentarze
Sarsiad 27.02.2018 08:42
MPK ma myjnie samochodową ,wiec udostepnijcie ja dla mieszkańców a będzie na siebie zarabiała.