Dziura w przepisach
Kiedy rząd zdecydował się na całkowite zakazanie niedzielnego handlu, polscy przedsiębiorcy, chcąc uniknąć strat, znaleźli sposób na otwarcie swoich punktów sprzedaży. Zgodnie z prawem, w ostatnim dniu tygodnia mogą legalnie funkcjonować placówki oferujące usługi pocztowe. Z tego zapisu początkowo korzystały głównie sklepy sieci Żabka. Z czasem w ich ślady poszła Biedronka, choć zdecydowała jedynie o próbnym otwarciu kilku sklepów. Usługi pocztowe włączyły do swojej oferty również sklepy Kaufland, Lewiatan, Euro Sklep, Top Market, Dino, Delikatesy Centrum, ABC, Intermarche oraz Polomarket i Stokrotka. W ostatnim czasie, na niedzielne zakupy zaprosił swoich klientów również Lidl.
Carrefour podpisał umowę
Część mniejszych punktów franczyzowych, działających pod szyldem francuskiego giganta, otwiera się w niedziele już od kilku miesięcy. Jak informuje portalhandlowy.pl, teraz sieć zdecydowała się podpisać umowę z firmą Pointpack, aby móc za wzorem poprzedników otworzyć drzwi hipermarketów również w dni objęte zakazem handlu.
„Carrefour Polska podpisał umowę o współpracy z firmą Pointpack dotyczącej prowadzenia w sklepach sieci handlowej, na zasadzie agencji pocztowej, placówek pocztowych oraz wdrożenia w nich systemu Pointpack w oparciu o infrastrukturę handlową sieci handlowej.” – czytamy w publikacji.
Rząd reaguje
W sejmie jest już, złożony przez Prawo i Sprawiedliwość, projekt zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele oraz święta. Politycy, z Januszem Śniadkiem na czele, domagają się wprowadzenia nowego zapisu, który uniemożliwi przedsiębiorcom omijanie zakazu handlu. Wedle założeń opisanych w dokumencie, zwolnione z ograniczenia będą objęte jedynie te podmioty, w których działalność związana z usługami pocztowymi przeważy nad handlem.
Reklama
To jeszcze nie koniec listy. Kolejna sieć otworzy sklepy w niehandlowe niedziele
Niedzielny zakaz handlu jest już chyba tylko wspomnieniem. Korzystając z tzw. „luki w prawie” w ostatnim dniu tygodnia otwiera się coraz więcej sklepów dużych sieci. Teraz ich lista powiększyła się o kolejną firmę, która w tym celu będzie świadczyć usługi pocztowe.
- 27.08.2021 12:30 (aktualizacja 26.09.2023 05:43)

Reklama
![Studniówka 2026 ZSTiO nr. 4 - [VIDEO] Studniówka 2026 ZSTiO nr. 4 - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-studniowka-zstio-nr-4-video-1768848163.png)
![Polsko-Bułgarski dialog sztuki w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży - [VIDEO] Polsko-Bułgarski dialog sztuki w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-polsko-bulgarski-dialog-sztuki-w-galerii-sztuki-wspolczesnej-w-lomzy-1768895690.jpg)
![Bezpieczne ferie w Kisielnicy. Kulig, edukacja i promocja regionalnego ośrodka jeździectwa [VIDEO] Bezpieczne ferie w Kisielnicy. Kulig, edukacja i promocja regionalnego ośrodka jeździectwa [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-bezpieczne-ferie-w-kisielnicy-kulig-edukacja-i-promocja-regionalnego-osrodka-jezdziectwa-1768820209.jpg)


Komentarze