Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 02:56
Reklama

„Polskie Termopile”, czyli Ostatni schron Góry Strękowej - [VIDEO]

W niezwykły sposób mieszkańcy Wizny i przyjaciele Ziemi Wiskiej oddali tym razem hołd kapitanowi Władysławowi Raginisowi i jego żołnierzom, którzy walczyli na odcinku "Wizna" we wrześniu 1939 roku. W sobotni (11.09) wieczór byli wykonawcami spektaklu poświęconego tym wydarzeniom, a w niedzielę (12.09) spotkali się tradycyjnie pod pomnikiem bohaterskich żołnierzy w centrum miejscowości.
„Polskie Termopile”, czyli Ostatni schron Góry Strękowej - [VIDEO]

      

Na scenie umieszczonej na placu przed kościołem i wokół niej trwała wojna z efektami bitewnymi. Zapatrzeni i zasłuchani widzowie chłonęli rozmowy żołnierzy, wściekłość generała Guderiana, patetyczne sceny wspomnień i śmierci bohatera, przejmująca muzykę Pawła Andruszkiewicza. "Bohaterom chwała..." - zabrzmiała pieśń.

Burzą oklasków przyjęli widzowie niezwykłe przedstawienie. Potem na scenie Sławomir Konarzewski zaprezentował wszystkich wykonawców, którym dziękował. O swoich wrażeniach, opowiadali też Dariusz Szymanowski i Marcin Sochoń z "Wizny 1939".    

- To wielkie rekolekcje patriotyczne - mówili twórcy o pracy nad spektaklem. 

Pod pomnikiem

Walki na "odcinku Wizna" we wrześniu 1939 nie były całkowicie zapomnianą kartą za czasów PRL. Powstał wówczas w centrum miejscowości pomnik bohaterów. Od kilku dopiero lat rocznicowe uroczystości mają bardziej okazały charakter.

- W kalendarzu uroczystości narodowych słowa "Bóg Honor Ojczyzna" tworzą klamrę ze słowem "Patriotyzm" - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Po mszy w wiskim kościele prowadzeni przez orkiestrę z Wasilkowa i czirliderki uczestnicy przeszli pod pomnik. Gości powitał wójt Mariusz Soliwoda  fragmentem pieśni z  przedstawienia "Ostatni schron Góry Strękowej".   

- Jak co roku spotykamy się tu, aby oddać cześć i hołd bohaterom, którzy bronili odcinka "Wizna". Cieszę się, że w tak licznym gronie. Pamiętajmy o etosie żołnierza - powiedział  Mariusz Soliwoda.

Uczestnikami uroczystości byli m. in. wojewoda Bohdan Paszkowski, radny sejmiku Piotr Modzelewski, wicestarosta Maria Dziekońska, historyk Krzysztof Sychowicz, harcerze, samorządowcy, delegacje służb mundurowych, mieszkańcy.  

- Uroczystości tu mają nie tylko lokalny, ale także ogólnopaństwowy charakter - powiedział wojewoda Bohdan Paszkowski, który także przekazał zebranym treść listu premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu zawarł w nim m. in. słowa o "Polskich Termopilach" pod Wizną.

Uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem bohaterów kwiaty i zapalili znicze pamięci.  




Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama