Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 02:22

Klekociaki z Bociek mają 60 lat [VIDEO] i [FOTO]

Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, uwierz mi, ci nigdy nie śpiewają... Sentencja ta doskonale opisuje zespół folklorystyczny Klekociaki z Bociek, który już od 60 lat prezentuje pieśni, tańce i obrzędy podlaskie. Na początku zespół tworzyli ludowi pieśniarze, teraz składa się z grupy śpiewaczej, kapeli i tancerzy. Niektórzy z nich urodzili się na scenie. Jak w przypadku wieloletniego wójta gminy Boćki i byłego wicemarszałka województwa podlaskiego. W nowej siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Boćkach spotkały się trzy pokolenia byłych i obecnych członków zespołu Klekociaki. Ojcem założycielem i dobrym duchem zespołu był Mikołaj Turkowicz i Genowefa Łucjan, nie doczekali jubileuszu, ale wielokrotnie wspominano ich podczas rocznicowego koncertu. Dorota Kędra Ptaszyńska, wójt gminy Boćki  zapowiedziała, że podobizny Genowefy Łucjan i Mikołaja Turkowicza znajdą się na muralu ozdabiającym ścianę nowego GOK-u. Jubileusz zespołu Klekociaki potwierdził, że ich kapitałem jest przeszłość, dzięki której odważnie idą w przyszłość nie tracąc przy tym swoich ideałów, którymi od zawsze była polska żywiołowość i spontaniczność oraz dająca się odczuć podczas koncertów szczerość i prawdziwość poparta rzetelnym podlaskim rzemiosłem artystycznym.
Klekociaki z Bociek mają 60 lat [VIDEO] i [FOTO]

W nowej siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Boćkach spotkały się trzy pokolenia byłych i obecnych członków zespołu Klekociaki. Ojcem założycielem i dobrym duchem zespołu był Mikołaj Turkowicz i Genowefa Łucjan, nie doczekali jubileuszu, ale wielokrotnie wspominano ich podczas rocznicowego koncertu. Dorota Kędra Ptaszyńska, wójt gminy Boćki  zapowiedziała, że podobizny Genowefy Łucjan i Mikołaja Turkowicza znajdą się na muralu ozdabiającym ścianę nowego GOK-u.

Jubileusz 60 lecia istnienia to gratulacje. List z okazji jubileuszu zespołu przesłał Andrzej Duda i Agata Kornhausen-Duda, para prezydencka  przekazała także Zespołowi Klekociaki symboliczny upominek to flaga Polski życząc jednocześnie, by nadal kultywowali tradycje i polskość na podlaskiej ziemi. Wielopokoleniowość zespołu to przepis na życie i integrację lokalnej społeczności.

Członkowie zespołu za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej oraz tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury otrzymali także odznaczenia resortowe przyznawane przez prof. Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra kultury.

Brązowy Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" otrzymało Stowarzyszenie Klekociaki. Odznaki honorowe "Zasłużony dla kultury polskiej" otrzymali Ewa Arciuszkiewicz, Danuta Lasecka, Teofila Osmólska, Jadwiga Radziszewska, Nadzieja Sokołowska oraz Grzegorz Marek Turkowicz.

Odznaczenia wręczała Agata Puchalska, dyrektor biura kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, która przekazała także życzenia od marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.

Oprócz odznaczeń resortowych Honorowe dyplomy przyznane przez ministra kultury wręczała Milena Korniluk, zastępcą wójt Bociek oraz sekretarz gminy Walenty Korycki. Otrzymali je: Justyna Jurczuk, wójt Dorota Kędra-Ptaszyńska, Wojciech Ofman, Paweł Ryżyk, Mateusz Sacharzewski dyrektor GOK w Boćkach i Maria Tymińska-Malinowska. Członkowie zespołu Klekociaki wręczyli swoim przyjaciołom i sympatykom pamiątkowe grawertony.

Jubileusz zespołu Klekociaki potwierdził, że ich kapitałem jest przeszłość, dzięki której odważnie idą w przyszłość nie tracąc przy tym swoich ideałów, którymi od zawsze była polska żywiołowość i spontaniczność oraz dająca się odczuć podczas koncertów szczerość i prawdziwość poparta rzetelnym podlaskim rzemiosłem artystycznym.



Podziel się
Oceń

Komentarze