Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 11:22

Uczniowie "Dziesiątki" wicemistrzami Polski w czwórboju [FOTO]

Wielki sukces sportowy osiągnęła reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, która podczas Finałów Krajowych Igrzysk Dzieci w Czwórboju Lekkoatletycznym, odbywających się w dniach od 6 do 7 czerwca w Aleksandrowie Łódzkim, zdobyła drużynowe wicemistrzostwo Polski. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej Maciej Bylica został najlepszym zawodnikiem w kraju.

Do rywalizacji przystąpiło 11 najlepszych drużyn szkół podstawowych w Polsce, które w ramach Igrzysk Dzieci (kl. IV-VI) zdobyły tytuły mistrzowskie w swoim województwie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży w składzie: Maciej Bylica, Jakub Mroczkowski, Gabriel Mieczkowski, Filip Prostek, Adam Banach, Karol Skarżyński (opiekun Andrzej Łukianiuk) jako jedyni reprezentowali województwo podlaskie. Wcześniej, aby uzyskać awans do finałow ogólnopolskich, musieli pokonać 40 "podstawówek" z regionu.

W czwórboju lekkoatletycznym drużyna złożona jest z 6 zawodników, z których każdy rywalizuje w 4 konkurencjach: biegu na 60 m, rzucie piłeczką palantową, skoku w dal lub wzwyż i biegu na 1000 m (dziewczyny 600 m), zdobywając punkty za osiągnięte wyniki. Do wyniku drużynowego wlicza się pięć z sześciu sum wyników indywidualnych, uzyskanych przez każdego z zawodników danej drużyny. Jest to więc dyscyplina wymagająca dużej sprawności fizycznej i wszechstronności.

Młodzi sportowcy z SP 10 w Finale Krajowym zdobyli łącznie pkt. 1231 pkt. ustępując jedynie SP 91 z Krakowa (1267 pkt.)

Oprócz klasyfikacji drużynowej prowadzona była również klasyfikacja indywidualna, w której uczeń "Dziesiątki" - Maciej Bylica, z dorobkiem 358 pkt okazał się bezkonkurencyjny i został najlepszym zawodnikiem ogólnopolskiego finału. Maciej zwyciężył w trzech z czterech konkurencji: w biegu na 60 m (7:64) i na 1000 m (02:59,04) oraz w skoku w dal (5, 53 m).

- Osiągnięty wynik nawiązuje do sportowej tradycji naszej szkoły. Pomimo drastycznego spadku - w obecnych czasach - sprawności fizycznej oraz aktywności dzieci i młodzieży udowodniliśmy, że chcąc, można osiągnąć sukces sportowy! Chłopcy pokazali niesamowity charakter, ambicję i wolę walki. Każdy z nich dał z siebie sto procent. Cieszę się, że w murach naszej szkoły są tacy uczniowie, z których - jako grono pedagogiczne - jesteśmy bardzo dumni. Mam nadzieję, że w kolejnych latach jeszcze nieraz udowodnimy, że w "10" mamy wspaniałą i utalentowaną młodzież podsumowuje Andrzej Łukianiuk, opiekun i nauczyciel z SP 10.