- Licea ogólnokształcące są popularne i cenne, bo pozwalają odkrywać różnorodne zdolności i potencjał młodych ludzi, ale musi też istnieć stały dopływ młodych fachowców do życia gospodarczego. Są potrzebni właściwie zawsze, ale teraz może nawet bardziej wraz z postępującą specjalizacją i rozwojem poszczególnych dziedzin. Trzeba zatem skupić więcej naszej uwagi na szkolnictwie zawodowym. Dobrze się stało, że w kolejnej odsłonie Forum spotykamy się w łomżyńskim "Mechaniaku", szkoły, która właśnie kształci fachowców - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Jego zdaniem, pilną sprawą jest wypracowanie nowych zasad współpracy między placówkami i instytucjami edukacyjnymi, a firmami, w których młodzi ludzie do zdobytej wiedzy mogliby dokładać praktyczne umiejętności.
- Widzę w tym rolę samorządów i funduszy pomocowych, aby przedsiębiorcy mieli realny instrument wsparcia i zachętę - dodał Marek Olbryś.
Organizatorem kolejnych spotkań Podlaskiego Forum Gospodarczego jest Witold Karczewski, honorowy prezes Izby Przemysłowo - Handlowej w Białymstoku.
- Tu w Łomży chcemy zobaczyć jak wygląda kształcenie zawodowe z punktu widzenia szkół i organów je prowadzących. Interesuje nas głównie jakie kadry będą trafiały do przedsiębiorstw - wyjaśnił Witold Karczewski.
Uczestnikami spotkania w łomżyńskim "Mechaniaku", którego współgospodarzem był prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i dyrektor szkoły Jacek Kocon, byli m. in. wicewojewoda Bogusława Szczerbińska, prezydenci Tadeusz Truskolaski z Białegostoku i Czesław Renkiewicz z Suwałk, Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), samorządowcy i przedstawiciele instytucji oświatowych.
- Zapraszam do współpracy, w tym zakresie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje możliwości jakimi są finansowania projektów związanych z edukacją - mówił Dariusz Budrowski, prezes PARP.
Jak zapowiedział Witold Karczewski, kolejne spotkanie Forum zaplanowane na sierpień w Suwałkach poświęcone będzie głównie kwestiom infrastruktury komunikacyjnej, w tym perspektywom budowy lotniska regionalnego, drodze nr 8 między Białymstokiem a Suwałkami, rozwojowi sieci kolejowej. Organizatorzy chcieliby także jeszcze przed wyborami poznać bliżej kandydatów do parlamentu.

![Odkrycie „wodokaczki” nad Narwią. Co dalej z zabytkiem, który przypomniał Łomży o jej historii? - [VIDEO] Odkrycie „wodokaczki” nad Narwią. Co dalej z zabytkiem, który przypomniał Łomży o jej historii? - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-odkrycie-wodokaczki-nad-narwia-co-dalej-z-zabytkiem-ktory-przypomnial-lomzy-o-jej-historii-v-1776776116.png)

![Dzień otwarty w ZSTiO nr 4 w Łomży. Uczniowie poznają kierunki i wybierają przyszłość - [VIDEO] Dzień otwarty w ZSTiO nr 4 w Łomży. Uczniowie poznają kierunki i wybierają przyszłość - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-dzien-otwarty-w-zstio-nr-4-w-lomzy-uczniowie-poznaja-kierunki-i-wybieraja-przyszlosc-video-1776865394.jpg)

![Gala Biznesu i Edukacji w Łomży: współpraca, która naprawdę działa - [VIDEO] Gala Biznesu i Edukacji w Łomży: współpraca, która naprawdę działa - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-gala-biznesu-i-edukacji-w-lomzy-wspolpraca-ktora-naprawde-dziala-video-1776632989.png)
Komentarze