Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 11:33
News will be here

Krawczyńska z trzema medalami Mistrzostw Polski [FOTO]

Podopieczna trenera Andrzeja Korytkowskiego, Martyna Krawczyńska podczas Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu zdobyła trzy medale w kategorii U23, po jednym z każdego koloru. Zawodniczka Klubu Sportowego Prefbet-Sonarol w sobotę (17 lutego) w trzecim, ostatnim biegu eliminacyjnym na 800 metrów open zajęła 3 lokatę (ogólnie 11 miejsce). Mając przegląd wyników swoich młodzieżowych rywalek Martyna mogła pozwolić sobie na całkowicie kontrolowany bieg w kategorii U23, a wynik 2:09,93 sek. dał jej 2 lokatę i srebrny „krążek”. -Naszym celem był medal U23, ale bez…awansu do finału open, ponieważ wiązałoby się to z brakiem możliwości startu na 1500m (tego samego dnia) oraz rezygnacja z niedzielnego biegu na 3000m, gdyż finał 800m open był na 2 godziny przed „trójką”. Na szczęście Martyna wykonała wszystkie moje zalecenia oraz taktykę i wszystko ułożyło się idealnie z moim misternym planem – zdradza trener Andrzej Korytkowski.

Tego samego dnia po 8-miu godzinach późnym wieczorem odbył się bieg finałowy na 1500 metrów. Zawodniczka KS Prefbet-Sonarol wypadła znakomicie. Pomimo popełnienia kilku poważnych błędów zajęła 4 lokatę open oraz zwyciężyła w kategorii U23 zdobywając swój drugi medal na tej imprezie, tym razem złoty.

- Do 1000 metrów bieg był rozgrywany w bardzo wolnym tempie co ze względu na poranny start na 800m był nam bardzo na rękę. Czas Martyny to 4:30,49 sek – relacjonuje Andrzej Korytkowski. - Mając na uwadze bardzo dobre przygotowania do sezonu halowego i to, że biegi na 800 i 1500m nie kosztowały naszej zawodniczki zbyt wiele sił postanowiliśmy, że niedzielny bieg na 3000m będzie z jej udziałem. Celem w tym przypadku również było zdobycie medalu – dodaje trener.

Martyna zadanie wykonała zdobywając brakujący do kolekcji trzeci, tym razem brązowy medal w kategorii U23. A jej czas to 9:47,16 sek.

Ze względów organizacyjnych Halowe Mistrzostwa Polski odbywają się razem dla seniorów i młodzieżowców a do kolejności w klasyfikacji U23 wyciągane są wyniki na podstawie rezultatów z całej konkurencji.

Martyna Krawczyńska to studentka I roku wychowania fizycznego na Akademii Łomżyńskiej. W tym roku zadebiutowała w kategorii U23, więc przed nią jeszcze 2 lata jako młodzieżowiec.

- Mamy więc nadzieję, że jeszcze powalczy o medale w następnych latach – przyznaje Andrzej Korytkowski.

Biegaczka to absolwentka Szkoły Podstawowej w Nurze i Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży. Do tej pory zdobyła 20 medali Mistrzostw Polski, ustanowiła 4 rekordy kraju i 3 razy wystąpiła w reprezentacji Polski (w tym 7 miejsce na Mistrzostwach Europy U20 Jerozolima 2023). Popularna „Tija” za 2022 i 2023 rok w Łomżyńskim Laurze Sportowym została Sportowcem roku. W 2023 roku była stypendystką programu wybiegaj w przyszłość. Powołano ją do Kadry Narodowej i obecnie jest jedną z najlepszych lekkoatletek młodego pokolenia w Polsce jak i też dużą nadzieją Łomży na występ w Igrzyskach Olimpijskich (np. 2028 Los Angeles), ale to melodia przyszłości.

- Muszę przyznać, że w 25-letniej pracy trenerskiej nigdy nie zdarzyło mi się, aby zawodnik naszego klubu zdobył 3 medale Mistrzostw Polski w indywidualnych konkurencjach wytrzymałościowych na jednej imprezie. Martyna to klasa sama w sobie. Chciałbym też bardzo podziękować sponsorowi Martyny, Panu Mariuszowi Gruszfeldowi za pomoc w opłaceniu zgrupowania wysokogórskiego w Kenii, dzięki czemu na pewno wyniki były tez dużo lepsze – mówi trener Andrzej Korytkowski.

Na tych samych zawodach drugi zawodnik Andrzeja Korytkowskiego sprinter Piotr Dąbrowski, w sobotę (17 lutego) w kategorii U23 był 7-my na 400 metrów (48,95sek.), a w niedzielę na 200 metrów zajął wśród młodzieżowców 4 lokatę przegrywając medal o zaledwie 0,07sek.

- Trochę szkoda tej szansy, ale czas Piotrka 22,34 sek to i tak jest jego „życiówka” na hali i bardzo dobre miejsce – przyznaje Andrzej Korytkowski.

Kolejna zawodniczka startująca w kategorii open to Monika Dubiella, która w tym roku dołączyła do KS Prefbet-Sonarol. Monika biegała na dystansie 3000 metrów i z czasem 9:48,85 zajęła 10-te miejsce.

W hiszpańskiej Sevilli Iwona Bernardelli podczas Maratonu uzyskała czas 2:30,34 min zajmując 31 miejsce, a debiutujący na tym dystansie Piotr Łobodziński z powodu kontuzji nie ukończył biegu.

Andrzej Leończuk zwyciężył w Choroszczy na dystansie 10km w biegu z okazji rocznicy wyzwolenia miasta.