Seminarium poświęcone było roli środowiska naturalnego w kształtowaniu bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, a także znaczeniu przyrody w systemach obronnych. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez Wydział Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w województwie podlaskim oraz Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Wydział Stosunków Międzynarodowych zajmuje się problematyką bezpieczeństwa. W obecnej sytuacji geopolitycznej to naturalny wymiar naszej działalności. Naszą misją jest pokazywanie zagrożeń i mówienie o nich w sposób rozsądny, bez wzbudzania niepotrzebnego lęku, a także łączenie różnych środowisk w tym, co najważniejsze – budowaniu odporności społecznej – wyjaśniał dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB, prof. UwB Adam Bartnicki.
Przyczynkiem do organizacji wydarzenia była koncepcja tzw. „Zielonej Tarczy Wschód”, stworzona przez członków Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Naukowcy dostrzegli możliwość wykorzystania walorów środowiska naturalnego przy realizacji projektu obronnego „Tarcza Wschód”. Zakłada on nie tylko budowę umocnień wojskowych, lecz także wykorzystanie naturalnych barier – bagien, torfowisk i terenów podmokłych.
Obecny na seminarium wojewoda podlaski, Jacek Brzozowski, podkreślał znaczenie rządowego programu Tarcza Wschód.
Jest to projekt defensywny, a nie ofensywny. Moim zdaniem w tym tkwi jego siła. Nie jesteśmy państwem agresywnym, nie chcemy nikogo atakować, ale zgodnie z dewizą „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”, musimy podejmować działania, które z punktu widzenia państwa będą gwarantować bezpieczeństwo – mówił wojewoda, dodając, że przyroda powinna być naszym sprzymierzeńcem.
Podczas seminarium zaprezentowano m.in. wystąpienie Ambasador Finlandii w Polsce, Päivi Laine. Dotyczyło ono fińsko-rosyjskiej granicy oraz roli naturalnych barier w systemie bezpieczeństwa. Głos w tej sprawie zabrał także Andrzej Parafiniuk, Konsul Honorowy Finlandii w Białymstoku.
Seminarium zakończyła ekspercka debata „Zielona Tarcza Wschód – wizje, szanse, zagrożenia”, w której udział wzięli przedstawiciele środowiska naukowego, administracji oraz resortów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i klimat. Dyskusja dotyczyła możliwości stworzenia spójnej koncepcji „zielonego bezpieczeństwa”, łączącej obronność z ochroną przyrody. Seminarium pokazało, że przyroda może być nie tylko skarbem ekologicznym, ale także cennym sprzymierzeńcem w systemach obronnych i polityce bezpieczeństwa międzynarodowego.

![Powołanie Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego na kolejną kadencję - [VIDEO] Powołanie Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego na kolejną kadencję - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-powolanie-podlaskiej-rady-dzialalnosci-pozytku-publicznego-na-kolejna-kadencje-video-1772717124.jpg)
![Kolejni ochotnicy wstąpili w szeregi Wojska Polskiego - [VIDEO] Kolejni ochotnicy wstąpili w szeregi Wojska Polskiego - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-przysiega-wojskowa-w-18-lomzynskim-pulku-logistycznym-video-1773071725.jpg)
![Poznaliśmy nominowanych do Podlaskiej Marki 2025 - [VIDEO] Poznaliśmy nominowanych do Podlaskiej Marki 2025 - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-poznalismy-nominowanych-do-podlaskiej-marki-2025-video-1772810674.jpg)

![Informacje z Mazowsza #140 [VIDEO] Informacje z Mazowsza #140 [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-informacje-z-mazowsza-140-1772880372.png)
Komentarze