Z okazji Dnia Matki, już po raz ósmy Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadzi akcję pod hasłem „Mamo, jesteś potrzebna”, promującą profilaktyczne badania cytologiczne.
Podobnie jak w latach ubiegłych, NFZ nieodpłatnie przekaże do podlaskich przedszkoli karty-laurki, które dzieci będą mogły pokolorować, a w Dniu Matki wręczyć swoim Mamom. Na odwrocie specjalnie przygotowanych kartek okolicznościowych zamieszczone są informacje o konieczności regularnego wykonywania badań w kierunku raka szyjki macicy.
Dzieci zajmuje szczególne miejsce w życiu mam, dlatego wierzymy, że razem z nimi skutecznie przekonamy kobiety do zadbania o swoje zdrowie, zwłaszcza w tym wyjątkowym dniu, w którym każda Mama szczególnie odczuwa jak bardzo jest potrzebna swemu dziecku – zdrowa i szczęśliwa. – wyjaśnia p.o. Dyrektora Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Magdalena Borkowska.
W tym roku okolicznościowe laurki będzie mogło wręczyć swoim mamom 20 000 przedszkolaków oraz uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych z Białegostoku, Łomży, Suwałk, Sokółki i Choroszczy.
Trzeba pamiętać, że regularnie wykonywane badania cytologiczne pozwalają na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, gdy mogą być jeszcze wyleczalne. W Polsce na raka szyjki macicy co roku zapada blisko cztery tysiące kobiet, a połowa z nich umiera. Badania w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i mogą z nich skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, raz na 3 lata. I choć cytologię można bezpłatnie wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym realizującym umowę z NFZ, na badanie w województwie podlaskim zgłasza się zaledwie 25% kobiet w wieku 25-59 lat. To nieco powyżej średniej ogólnopolskiej, która wynosi 22,3%.
Warto także podkreślić, że poprzednie edycje akcji „Mamo, jesteś potrzebna” spotkały się z ogromnym zainteresowaniem - łącznie wzięło w nich udział ponad 170 tys. dzieci z całego województwa.
źródło:NFZ

![Na Starym Rynku - Mariusz Chrzanowski. Prezydent miasta Łomża - [VIDEO] Na Starym Rynku - Mariusz Chrzanowski. Prezydent miasta Łomża - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-na-starym-rynku-mariusz-chrzanowski-prezydent-miasta-lomza-video-1775922038.jpg)
![Konfederacja protestowała przeciw systemowi kaucyjnemu - [VIDEO] Konfederacja protestowała przeciw systemowi kaucyjnemu - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-konfederacja-protestowala-przeciw-systemowi-kaucyjnemu-video-1775848587.jpg)

![Złożono wniosek o decyzję środowiskową dla obwodnicy Zambrowa - [VIDEO] Złożono wniosek o decyzję środowiskową dla obwodnicy Zambrowa - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-zlozono-wniosek-o-decyzje-srodowiskowa-dla-obwodnicy-zambrowa-video-1775557090.jpg)
![Na Starym Rynku - Jacek Piorunek - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego - [VIDEO] Na Starym Rynku - Jacek Piorunek - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-na-starym-rynku-jacek-piorunek-czlonek-zarzadu-wojewodztwa-podlaskiego-video-1775507045.png)
Komentarze