Po raz pierwszy zostały przedstawione główne założenia budżetu obywatelskiego. Jego regulamin zostanie poddany konsultacjom społecznym, co oznacza, że każdy z mieszkańców będzie mógł zgłosić swoje uwagi i wnioski co do zasad i trybu podziału pieniędzy i głosowania. Projekt Urzędu Miejskiego zakłada, że w tym roku, ze względu na zapisy uchwały budżetowej, będzie można zgłaszać i zrealizować wyłącznie zadania inwestycyjne. Jednak w regulaminie, który ma obowiązywać w kolejnych latach, uwzględniono też tzw. zadania miękkie, czyli inicjatywy prospołeczne, kulturalne czy edukacyjne. W głosowaniu mogą brać udział osoby od 16 roku życia, głosuje się na trzy projekty, prace będzie nadzorował zespół konsultacyjny złożony z przedstawicieli Urzędu Miejskiego, Rady Miasta i Rad Osiedli. Konsultacje społeczne rozpoczną się w lutym, głosowanie przewidziane jest na maj. Przewiduje się, że realizacja zadań będzie mogła rozpocząć się w czerwcu. Do podziału jest 300 tys. zł.
Uczestnicy kawiarenki zgłosili szereg uwag, m.in. aby uwzględnić głos doradczy osób zgłaszających projekty podczas etapu ich realizacji, aby w zgłaszaniu i głosowaniu mogły brać udział nie tylko osoby zameldowane w Łomży, ale i te, które tu mieszkają i pracują, aby rozważyć czy jeszcze w tym roku można uwzględnić zadania miękkie.
Budżet obywatelski przeznaczony jest na realizację zadań gminy, ale o jego przeznaczeniu decydują w głosowaniu sami mieszkańcy.
Organizatorem kawiarenki obywatelskiej był Urząd Miejski w Łomży oraz Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku. Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu: „Konsultujesz? …czyli o dialogu w Łomży” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
źródło:UM Łomża

![Czy warto zostać w Łomży? Młodzież debatowała o przyszłości miasta [VIDEO] Czy warto zostać w Łomży? Młodzież debatowała o przyszłości miasta [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-debata-oxfordzka-w-lomzy-mlodzi-o-przyszlosci-video-1765459198.jpg)
![Koncert Młodych Artystów w Kolnie – Piosenki Agnieszki Osieckiej w świątecznym klimacie [VIDEO] Koncert Młodych Artystów w Kolnie – Piosenki Agnieszki Osieckiej w świątecznym klimacie [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-koncert-mlodych-artystow-w-kolnie-piosenki-agnieszki-osieckiej-w-swiatecznym-klimacie-video-1765472203.jpg)
![Wieczór wigilijny pt. „Podzielmy się opłatkiem” w Galerii Sztuki Iwo Świątkowski [VIDEO] Wieczór wigilijny pt. „Podzielmy się opłatkiem” w Galerii Sztuki Iwo Świątkowski [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-wieczor-wigilijny-pt-podzielmy-sie-oplatkiem-w-galerii-sztuki-iwo-swiatkowski-1765713473.jpg)
![Trzecia edycja konkursu „Nagradzamy NGO” [VIDEO] Trzecia edycja konkursu „Nagradzamy NGO” [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-trzecia-edycja-konkursu-nagradzamy-ngo-1765545369.jpg)

Komentarze