Romek Lenczewski miał 7 lat, gdy zastrzelili go Niemcy - [VIDEO] i [FOTO]

  • 21.05.2022, 11:11 (aktualizacja 21.05.2022, 14:01)
  • Tylko dobre informacje
Romek Lenczewski miał 7 lat, gdy zastrzelili go Niemcy - [VIDEO] i [FOTO] Telewizja Narew Uroczystości pogrzebowe Rmualda Mikołaja Lenczewskiego na Cmentarzu Katedralnym w Łomży
Na Cmentarzu Katedralnym w Łomży odbył się uroczysty pochówek Romka Lenczewskiego. W 1943 roku miał 7 lat, był synem Marii i Karola Lenczewskich mieszkających w Leńcach niedaleko Białegostoku w dużym wielopokoleniowym domu. Romek Lenczewski biegł na pole do pracujących tam rodziców, by uprzedzić ich o zbliżającym się wojsku. Nie zdążył jednak, ponieważ został postrzelony przez jednego z żandarmów w głowę. Śmierć chłopca związana była bezpośrednio z obławą niemiecką wymierzoną w ukrywających się u Lenczewskich członków konspiracji akowskiej. Wieś była też miejscem stacjonowania żołnierzy Uderzeniowych Batalionów Kadrowych.

 

Jak podają źródła IPN prawdopodobne obława niemiecka była wynikiem rozpracowania środowiska udzielającego w lipcu 1943 r. schronienia polskim partyzantom. Mszy pogrzebowej przewodniczył ksiądz infułat dr Jan Sołowianiuk, w asyście kapelana wojskowego – komandora podporucznika księdza Bolesława Leszczyńskiego, księdza Tomasza Trzaski z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej oraz księdza Aleksandra Dobrońskiego - proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Kozińcach.

Na pogrzebie obecna była rodzina Romka: brat Tadeusz Lenczewski, bratanek Andrzej Lenczewski z rodziną, bratanek Marek Lenczewski z rodziną oraz bratanice. Obecna była również Ewa Szlaszyńska z ojcem Jackiem Cybulskim, którzy przez długie, powojenne lata zachowali pamięć o znajdującej się na ich posesji mogile chłopca i dwa lata temu skontaktowali się z Instytutem Pamięci Narodowej w celu ekshumacji szczątków i oddania chłopcu należnej czci.

- Bóg zapłać wszystkim za pamięć i współczucie - powiedział Tadeusz Lenczewski, brat Romka.

Przypomnijmy we wrześniu 2020 roku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac poszukiwawczych  odnalazło szczątki chłopca, który w 1943 roku został postrzelony przez Niemców i żywcem zakopany w dole po ziemniakach. Rok temu, 4 listopada Prezes IPN dr Karol Nawrocki oraz pracownicy  białostockiego Oddziału IPN złożyli w Leńcach kwiaty w miejscu ekshumacji Romualda Lenczewskiego.

Romuald Mikołaj Lenczewski urodził się 6 grudnia 1936 r. w Łomży. Teraz po 79 latach oddano hołd chłopcu, który chciał tylko ostrzec najbliższych o nadjeżdżającym wojsku niemieckim.

- IPN nie zapomni o ofiarach II wojny światowej, nie zapomni o Romku Lenczewskim - chłopcu, który zginął w tragicznych okolicznościach z miłości do swojej rodziny, z poszukiwania bezpieczeństwa, z miłości do Polski, bo był wychowany w duchu patriotycznym (...). Ktoś, kto morduje niewinne, bezbronne dzieci jest barbarzyńcą - powiedział  Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.


7 lipca 2020 roku IPN uzyskał w związku z planowanymi pracami poszukiwawczymi decyzja Wojewody Podlaskiego, która otworzyła drogę do działań, ale również zawierała wskazane miejsce powtórnego pochówku Romualda Lenczewskiego. Zgodnie z wolą rodziny jest to cmentarz w Łomży, na którym spoczywają jego rodzice Maria i Karol. Wydana w ślad za tym Decyzja Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej z 19 sierpnia 2020 roku umożliwiła już bezpośrednio realizację prac archeologicznych i ekshumacyjnych na terenie prywatnej posesji znajdującej się w miejscowości Leńce na terenie prywatnym państwa Cybulskich.

W sierpniu 2021 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się konferencja identyfikacyjna, w której wzięli udział krewni Romualda Lenczewskiego i wtedy odebrali Nntę identyfikacjną. Organizatorem uroczystości pogrzebowych w Łomży był Instytut Pamięci Narodowej oraz ssystę honorową pełnił 18. Łomżyński Pułk Logistyczny.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe