Jak informuje GDDKIA, o kontrakt stara się dziewięciu oferentów. Różnica między najdroższą a najtańszą propozycją to ponad 300 milionów złotych. Ta najdroższa (914 mln) pochodzi od włoskiej firmy Astaldi, znanej w regionie m. in. z wykonania kilku fragmentów S8 między Warszawą a Białymstokiem. najtaniej (605 mln) zbudować konsorcjum włosko - szwajcarskie Impressa Pizzarottti.
Pomiędzy nimi są: PORR (Polska - Austria) - 643, 3 mln; Strabag (Polska) - 680,7 mln; konsorcjum Trakcja PRKiT (Hiszpania, Litwa, Polska) - 684,3 mln; Budimex (Polska) - 731,7 mln; Metrostav (Polska ,Czechy) - 794,7 mln; Polaqua (Polska) - 799 mln; Itinera (Włochy, Polska) - 835 mln.
Wszystkie firmy zaproponowały termin 31 miesięcy na wykonanie inwestycji (powinna się zakończyć w 2020 roku) i podobne warunki płatności i gwarancje jakości. Zatem decydujące znaczenie będzie miała cena i dotychczasowy dorobek tych podmiotów.
Opis zadania przewiduje budowę ponad 24 kilometrów (w tym obwodnica gminnej miejscowości Szypliszki) trasy o parametrach ekspresowej. Dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu i awaryjne. Nawierzchnia z betonu cementowego. Węzły drogowe Suwałki Północ i Szypliszki, miejsca obsługi podróżnych, niezbędne elementy infrastruktury, przebudowa istniejących już dróg i budowa dojazdowych.
Rozpoczęła się już budowa obwodnicy Suwałk. Jeszcze w marcu prawdopodobne jest ogłoszenie przetargów na odcinki nr 3 i 4 fragmentu przyszłej S61 między Szczuczynem a Ostrowią Mazowiecką, w których :mieści się obwodnica Łomży z nowym mostem na Narwi). W kwietniu natomiast zapowiadane jest otwarcie kopert ze zgłoszeniami na odcinku 5 i 6 (od węzła "Kolno" w okolicach Kisielnicy do obwodnicy Szczuczyna), choć nie wiadomo czy będzie to możliwe, ponieważ GDDKiA została dosłownie zasypana dodatkowymi pytaniami od potencjalnych wykonawców i na każde musi udzielić wyjaśnień.
Nie ma natomiast nowych informacji na temat przebiegu przygotowań do budowy odcinków od Szczuczyna przez Ełk do obwodnicy Augustowa, które prowadzi olsztyński oddział GDDKiA.

![Odkrycie „wodokaczki” nad Narwią. Co dalej z zabytkiem, który przypomniał Łomży o jej historii? - [VIDEO] Odkrycie „wodokaczki” nad Narwią. Co dalej z zabytkiem, który przypomniał Łomży o jej historii? - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-odkrycie-wodokaczki-nad-narwia-co-dalej-z-zabytkiem-ktory-przypomnial-lomzy-o-jej-historii-v-1776776116.png)

![Dzień otwarty w ZSTiO nr 4 w Łomży. Uczniowie poznają kierunki i wybierają przyszłość - [VIDEO] Dzień otwarty w ZSTiO nr 4 w Łomży. Uczniowie poznają kierunki i wybierają przyszłość - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-dzien-otwarty-w-zstio-nr-4-w-lomzy-uczniowie-poznaja-kierunki-i-wybieraja-przyszlosc-video-1776865394.jpg)

![Nowa sala konferencyjna w Szepietowie otwarta. Wzmocnienie dla doradztwa rolniczego w regionie - [VIDEO] Nowa sala konferencyjna w Szepietowie otwarta. Wzmocnienie dla doradztwa rolniczego w regionie - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-nowa-sala-konferencyjna-w-szepietowie-otwarta-wzmocnienie-dla-doradztwa-rolniczego-w-regionie-1776763345.jpg)
Komentarze