Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here

Niezwykłe opowieści łomżyńskiego cmentarza

Sławomir Zgrzywa ma nadzieję, że jeszcze przed końcem tego roku będzie można wybrać na zabytkowy cmentarz przy ul. Kopernika w Łomży i być lepiej przygotowanym na spotkania z opowieściami, jakie kryją się za każdym nazwiskiem na grobowych płytach i pomnikach. Dobiega końca ogromna praca, której efektem będzie m. in. książkowy przewodnik wskazujący kilkadziesiąt szczególnie znaczących dla miasta i Ziemi Łomżyńskiej miejsc nekropolii, której początki datowane są na 1801 rok.
Niezwykłe opowieści łomżyńskiego cmentarza

Zachować w pamięci

- Przewodnik jest częścią większego przedsięwzięcia  realizowanego w ubiegłym i tym roku. To program, który nosi tytuł "Zachować w pamięci. Wielokulturowy wymiar współczesnej tożsamości mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej w oparciu o materialne ślady historii, to jest cmentarze wyznaniowe i Księgę Pamięci Gminy Żydowskiej w Łomży". Są to działania realizowane w oparciu o dofinansowanie ministra nauki i szkolnictwa wyższego w ramach szerszego programu o nazwie "Dialog". Jako Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział Łomża  i we współpracy z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów otrzymaliśmy na to dotację  i dzięki temu będziemy mogli wydać jeszcze w tym roku - mam nadzieję - Księgę Pamięci Żydów Łomżyńskich. Powstały już dawnej jej tłumaczenia i są fragmentami publikowane, ale w całości wydane jeszcze nie były. Strona internetowa  poświęcona najstarszym cmentarzom to kolejny element, który powinien być wkrótce gotowy. Teraz jednak rozpoczynamy okres, w którym szczególną uwagę skupiamy na naszym zabytkowym cmentarzu wielowyznaniowym - mówi Sławomir Zgrzywa .z łomżyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.  

Jak dodaje, przewodnik w formie papierowej nie będzie wielkim wydawnictwem.

- Trudno byłoby zrobić książkę, z założenia przeznaczoną zabierania ze sobą na spacer, w pełnej wersji, gdy jest tu blisko 600 grobów zabytkowych. Konieczne było dokonanie wyboru i w przewodniku znajdą się nieco szersze informacje o kilkudziesięciu zabytkowych obiektach. Takich, które wspólnie z proboszczem Katedry, księdzem Marianem Mieczkowskim,  uznaliśmy za najbardziej godne uwagi .Zdaję sobie sprawę, że nasz wybór - jak każdy - może spotkać się  z krytyką, ale jest to przewodnik autorski. Na pewno znajdą się tam główne "symbole" naszego cmentarza:  Kaplica Śmiarowskich, nagrobki Narbutta,  generała Raganowicza czy secesyjna kaplica - tłumaczy historyk.




Podziel się
Oceń

Komentarze