Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) w Białymstoku realizuje projekt strategiczny Województwa Podlaskiego ze środków europejskich. Centrum wesprze potrzebujących nieodpłatnie. Jest to projekt, który jest bardzo potrzebny i tego rodzaju działania są zawsze wspierane przez Zarząd Województwa Podlaskiego – zaznaczyła wicemarszałek Wiesława Burnos, odpowiadająca w zarządzie województwa m.in. za obszar zdrowia.
Specjaliści zatrudnieni w placówce będą pracować nad rozpoznaniem i terapią zaburzeń emocjonalnych i rozwojowych.
Wsparcie otrzymają również rodzice zastępczy i adopcyjni, kandydaci do pełnienia tych funkcji oraz osoby działające jako rodziny wspierające. PCKD będzie prowadzić dla nich szkolenia i warsztaty, których celem jest podniesienie kompetencji wychowawczych i opiekuńczych.
Projekt zakłada również działania informacyjno-promocyjne, takie jak konferencje czy emisja spotów telewizyjnych, które mają zwiększyć społeczną świadomość na temat pieczy zastępczej i adopcji. W planach są również szkolenia dla pracowników instytucji pomocy społecznej, by jeszcze lepiej przygotować ich do pracy z rodzinami i dziećmi zagrożonymi wykluczeniem.
Wsparcie otrzyma około 400 osób łącznie z dziećmi i rodzicami – mówiła Bożena Tomaszewska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. – ROPS od wielu lat widzi potrzebę wspierania rodzin adopcyjnych i zastępczych, ponieważ dzieci, które trafiają do tych rodzin, są obciążone różnymi traumami, są z domów, gdzie była przemoc.
Dodała też, że w nowo powstałej placówce potrzebujący otrzymają wsparcie od ręki, bez konieczności długiego oczekiwania na usługę terapeuty czy psychologa, co obecnie jest problemem.
Centrum powstało w ramach projektu „Podlaska Akademia Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi ponad 4,3 mln zł, z czego ponad 4,1 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Projekt realizowany będzie do końca 2027 roku.


![Tadeusz Walewacz – „Piosenki o miłości” - Koncert w Hali Kultury w Łomży [VIDEO] Tadeusz Walewacz – „Piosenki o miłości” - Koncert w Hali Kultury w Łomży [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-tadeusz-walewacz-piosenki-o-milosci-koncert-w-hali-kultury-w-lomzy-video-1764420263.jpg)
![Magia Świąt na Starym Rynku w Łomży! Na Starym Rynku pojawiła się choinka! [VIDEO] Magia Świąt na Starym Rynku w Łomży! Na Starym Rynku pojawiła się choinka! [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-magia-swiat-na-starym-rynku-w-lomzy-na-starym-rynku-pojawila-sie-choinka-1764418104.png)
![20-lecie Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego – uroczysty jubileusz i inwestytura św. Brunona [VIDEO] 20-lecie Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego – uroczysty jubileusz i inwestytura św. Brunona [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-20-lecie-lomzynskiego-bractwa-kurkowego-uroczysty-jubileusz-i-inwestytura-sw-brunona-video-1764770590.png)

Komentarze